22 вересня православні християни вшановують день пам’яті святого пророка Йона, послідовника пророка Єлисея, а також мученика Фока.

Апостроф" розповідає все, що треба знати про цей день.

Читайте також: Коли Воздвиження Хреста Господнього: нова дата та головні заборони

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Церковне день 22 вересня

Відомо, що Йона був одним з дванадцяти маленьких пророків, книги якого навіть входять до складу Біблії. Вважається, що був посланий Господом у місто Ніневії для заклику жителів до покаяння за гріхи. Однак Йона не бажав виконувати це завдання та здійснив втечу на кораблі. Та в дорозі на нього налетіла сильний буревій, і його викинуло за борт. Повідомляється, що його проковтнув великий кит, у череві Йона провів три доби. Після чого кит викинув його на берег. Йона збагнув, що Бог його врятував не просто так, що це знак волі Господа. Згодом попросив у Бога прощення і все-таки пішов до Ніневії, де почав проповідувати слово Боже. Жителі міста послухали його і покаялися у гріхах, а Бог змилувався і не знищив місто.

Щодо священномученика Фоки, то він був православним єпископом Синопського міста в Малій Азії. Жив у другому-третьому століттях нашої ери. Був відомий добрим серцем. Він допомагав убогим та хворим, приймав подорожніх, проповідував Євангеліє. Проте саме за це був переслідуваний від язичників, які прагнули ліквідувати християнство.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Якось у місто прибули солдати, яким наказали знищити християн. Вони не знали, хто єпископ, звернулись до Фоки за допомогою. Той щиро прийняв їх у власній оселі і навіть запропонував відпочити. Уночі помолився Богу за спасіння гостей та поклав на стіл лист з написом: "Я - Фока, єпископ Синопський". Вранці солдати прочитали листа і злякалися своїх намірів. Вони попросили Фоку прощення і визнавши святим. Проте Фока сказав, що вони мають виконати свою повинність та вбити його. Вони не змогли цього зробити, тому поставили над ним казан з окропом та закип’ятили його. Фока помер за Христа, ставши мучеником.

Що заборонено, а що можна робити 22 вересня

У цей день здавна предки намагалися не спалювати віники, якими підмітали в оселі. Вони вірили, що з попелом вітер розвіє сімейне щастя та добробут. Не ловили і не їли рибу, щоб не накликати на себе біду. Не можна сваритись та довго спати.

У цей день, як правило їли редьку, тому обов'язково робили страви з нею. Ще увагу приділяли осиці. Якщо листя на цьому дереві починають дрижати, немов від страху, означало, що прийняли на себе біди й гріхи людини.

Раніше "Апостроф" писав, як змінився календар свят в Україні з початку війни.

  • Вас також може зацікавити:

Церковний календар на вересень 2023 за новим стилем: на які дати випадають три великих свята

Що зміниться у православному календарі з 1 вересня 2023 року: інфографіка

ПЦУ остаточно схвалила перехід на новий календар: коли святкуватимемо Покрову, Різдво та інші свята