RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

22 грудня

Всі новини

Хто такий Василь Веремейчик і що з ним сталося

У Білорусі загрожує смертна кара Василю Веремейчику, який воював проти російських окупантів у складі полку імені Кастуся Каліновського. Колишнього бійця на псевдо "Пацук" затримали у листопаді у В'єтнамі та екстрадували до Білорусі.

"Апостроф" розповідає все, що про нього відомо.

34-річного Веремейчика затримали у Хошиміні 13 листопада під формальним приводом участі у бійці, яку, ймовірно, спровокували білоруські спецслужби. Вже 14 листопада його видали Білорусі. Представник КДБ Костянтин Бичек повідомив, що екстрадиція відбулася на запит КДБ. Причина — служба Веремейчика в полку Калиновського.

Веремейчик народився у 1990 році. Навчався у мінському ліцеї при Білоруському державному університеті. Був активістом у молодіжних організаціях. У 15-річному віці його затримували під час акції проти перейменування у Мінську проспекту імені Францішка Скарини. Після масових акцій протесту у 2006 році, коли протестувальники поставили у центрі Мінська наметове містечко, розчарувався у опозиції.

Закінчив Військову академію. 7 років служив у білоруській армії. Дослужився до командира роти у Печах, де розташований 72-й Об'єднаний навчальний центр Збройних Сил Білорусі. Після звільнення з війська пішов у ІТ. Учасник медіапроекту "Лицарські історії", співзасновник "Асоціації білоруських добровольців".

Брав участь у всіх акціях протесту 2020 року, сидів по кримінальній справі про підпал автомобілів у Солігорську. Після цього втік разом з родиною до України. На момент початку повномасштабного вторгнення жив у Львові.

Веремейчик був заступником командира батальйону "Волат", брав участь у боях на півдні та сході України. У квітні 2022 року був поранений у бою у Миколаївській області. Нагороджений медаллю.

З полку Каліновського пішов після конфлікту з його штабом. Після цього Головне управління розвідки закрило йому в'їзд до України до 2025 року. Пізніше уряд Литви заборонив йому в'їзд до Євросоюзу. Після цього він вирішив переїхати до В'єтнаму.

У В'єтнамі він жив із січня 2024 року. Переїхав туди, бо вважав цю країну достатньо безпечною.

"Далі він планував полетіти до Молдови і просити там притулку. Василь був доведений до відчаю євробюрократією. В одній із наших останніх розмов він відверто сказав: "Я в такій задниці, і не знаю, як звідти вибратися. Я дуже втомився від цієї невизначеності", - розповів його друг.