Науковці занепокоєні через епідемію пташиного грипу. Майже непомітна, вона уже не перший місяць розповзається по планеті - і, за словами експертів, цілком може досягти масштабів пандемії.
Про це пише BBC.
Так, мова йде про вкрай заразний штам пташиного грипу H5N1 - сьогодні він вже добрався до всіх континентів, крім Австралазії. Так називають ділянку Тихого океану від Нової Гвінеї до Нової Зеландії, яка охоплює прилеглі острови.
Інфекцію діагностували навіть у пінгвінів в Антарктиці та верблюдів на Близькому Сході.
До того ж хворі на пташиний грип є у всіх 50 американських штатах - як на фермах, так і в дикій природі. Інфекція вже вийшла за межі виключно птахофабрик, заразивши орієнтовно тисячу стад молочних корів. Серед людей медики нарахували щонайменше 70 випадків зараження пташиним вірусом. Серед них одна людина вже померла.
"Пташиний грип - це не якась тимчасова проблема. Раніше помилково вважали, що хвороба зникне сама по собі. Зараз приходить розуміння, що це серйозна проблема, яку треба контролювати", - пояснює викладачка епідеміології в Школі суспільної охорони праці імені Блумберга (Університет Джонса Хопкінса) Кейтлін Ріверс.
Тож епідеміологи всерйоз занепокоєні тим, що до такого розвитку подій недостатньо підготовлені навіть в США, не кажучи вже про менш забезпечені країни.
"Якщо ми дамо вірусу достатньо можливостей безперервно еволюціонувати, поступово адаптуючись до зараження інших ссавців, нинішній спалах інфекції серед тварин в США може стати спусковим гачком нової пандемії. Про те, що для людини H5N1 - вірус дуже небезпечний, ми прекрасно знаємо з історії", - додав професор медицини з Університету Торонто Камран Хан.
До речі, наприкінці вересня 2024 року в Білоцерківському районі Київської області виявили вірус грипу птиці.