Військовозобов’язаним на практиці непросто оскаржити рішення ВЛК. Про це розповіла аналітикиня Медійної ініціативи за права людини Ірина Яковець під час презентації дослідження "Сліпі зони ВЛК: Як працює система експертизи в Україні".

“Я б не сказала, що їх [механізмів] взагалі немає, але вони є складними, не всі можуть ними скористатися. Як на мене, якщо вводити електронні сервіси… щоб людина могла звернутися його онлайн, написати заяву. А коли людина, приміром, після мобілізації відбирають телефон, взагалі позбавляють зв'язку, то зрозуміло, вона не може оскаржити це рішення ВЛК жодним чином. Тому треба думати, яким чином вплинути на те, щоб скарги доходили”, – зауважила вона.

У той же час перегляд скарг Центральною військово-лікарською комісією не працює.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

“ЦВЛК за минулий, 2024-й, не змінила жодного рішення комісії нижчого рівня, щоб визнати, що вони неправильно поставили діагноз і мобілізували людину, яка є хворою”, – сказала аналітикиня.

Так, за минулий рік ЦВЛК прийняла 2350 рішень про придатність до військової служби, 2001 - про придатність до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та ін. і жодного про непридатність до військової служби. Проте є “достатньо судових рішень, де суди встановлюють і підтверджують факт, що ВЛК була проведена не якісно і без дотримання процедури”, – додала Яковець.

“Немає обліку, немає структури, яка аналізувала б навіть ті судові рішення, дивилася, які проблеми є в діяльності ВЛК. І МОЗ цим не займається, і вносила зміни оперативно”, - резюмувала вона.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Раніше ми писали, що Міністерство охорони здоров’я не володіє інформацією щодо кількості ВЛК у своєму підпорядкуванні, а вартість проходження ВЛК на особу не покриває потреби.