RU  UA  EN

Субота, 2 листопада
  • НБУ:USD 40.95
  • НБУ:EUR 44.25
НБУ:USD  40.95
Суспільство

Водіння електросамокату: юристи розповіли, які документи потрібні

Юристи пояснили нюанси чинного законодавства та розповіли, які необхідно мати документи для керування електросамокатом.

Про це пише тематичне видання "Дорожній адвокат".

За словами юристів, останнім часом поліцейські масово зупиняють електросамокати для перевірки документів на право керування. Зокрема, правоохоронці вимагають від водіїв надати свідоцтво про реєстрацію чи посвідчення водія категорії А1.

Читайте також: Скільки зараз коштують в Україні найпопулярніші електросамокати: огляд цін

Ба більше, як зазначають юристи, на цьому перевірка не закінчується - водіям пропонують пройти огляд на стан алкогольного сп’яніння, а за результатом зупинки складають постанови про накладення адміністративного штрафу за керування без реєстраційного документа та без посвідчення водія категорії А1.

За такі порушення передбачено штрафи у розмірі 850 грн за відсутність "техпаспорта" чи 3400 грн за керування без посвідчення водія. Якщо водій відмовляється пройти огляд на стан сп'яніння - для нього передбачена відповідальність у вигляді 17000 грн штрафу з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на 1 рік.

Відповідно до пункту 1.10 ПДР водій - це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія. У пункті 2.1 ПДР йдеться про наступне - наявність посвідчення водія і реєстраційного документа передбачена лише для механічних транспортних засобів. Тому, за словами юристів, наявність посвідчення водія та реєстраційного документа передбачена виключно для "механічних" транспортних засобів. Для немеханічних транспортних засобів, як йдеться у чинному законодавстві, не треба мати свідоцтво про реєстрацію і посвідчення водія.

В ПДР встановлені вимоги для водіїв механічних транспортних засобів щодо огляду на стан сп’яніння. Чинне законодавство передбачає, що водій повинен на вимогу правоохоронців пройти огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння. Однак подібні норми поширюються лише на водіїв, які мають посвідчення водія, реєстраційний документ та керують механічними транспортними засобами.

Українське законодавство також розмежовує поняття механічний засіб та транспортний засіб. Механічний транспортний засіб – транспортний засіб, що приводиться в рух за допомогою двигуна. Цей термін застосовуються до засобів, які оснащені електродвигуном потужністю понад 3 кВт. В іншому випадку транспортний засіб не буде вважатись механічним.

Тому, за словами юристів, електросамокат потужністю до 3 кВт не можна відносити до категорії "механічний" транспортний засіб і водіям не потрібно мати реєстраційний документ та посвідчення водія категорії А1. Ба більше, водії подібних електросамокатів не можуть нести відповідальність за відмову пройти огляд на стан алкогольного сп’яніння.

Раніше ми розповідали, за які порушення ПДР стягують найбільші штрафи в 2023 році.

Вас може зацікавити:

ПДР поширюються на всіх: які штрафи загрожують власникам самокатів та моноколес

Зате не пішки: як вибрати найкращий електросамокат для міста

Загрожують життю пішоходів: у Києві подали петицію про заборону прокату самокатів