Завтра, 27 травня, православні відзначають Трійцю, а субота напередодні традиційно називається Духовою, Батьківською, Дідовою або Задушною.
Вона передує розкриттю Царства Христового у всій силі в день П'ятидесятниці, а також початок Апостольського посту.
У цей день у православних і греко-католицьких церквах служать особливу панахиду. У цей день прийнято молитися за покійних родичів. Вважається, що в цей день можна молитися за упокій навіть самогубців, яких традиційно прийнято не відспівувати в православних церквах.
На заході України після панахиди освячують здобні булки, молоко, сир і яйця. Цю їжу роздають бідним і просять їх помолитися за померлих родичів. Ще одна традиція — після служби йти на кладовище.
Вважається, що в цей день душі померлих приходять в будинку їх родичів і залишаються з ними на весь тиждень.
Що не можна робити
Якщо в троїцьку батьківську суботу людина не змогла потрапити в храм, то не забороняється прочитати молитву за покійних і вдома. Деякі вважають, що саме в Троїцьку батьківську суботу можна подавати в церкві записки за упокій самогубців, а також померлих нехрещеними. Але це помилка - цього робити не можна, оскільки Церква не молиться про нехрещених і самогубців.
Існує повір'я, що в батьківську суботу перед Трійцею не можна працювати, прибиратися в квартирі і навіть мити брудний посуд. Ця думка дуже зручна для ледачих господарок. А ось Церква дотримується іншої думки. Священнослужителі кажуть, що обмеження в роботі існують перш за все для того, щоб домашні клопоти не заважали молитві і відвідуванню храму. Починати батьківську суботу треба з походу в храм і молитви за померлих, а, повернувшись із церкви додому, можна і прибиранням зайнятися і посуд помити.
За старих часів діяли заборони, пов'язані з водою: не можна було прати, полоскати білизну, митися і купатися у відкритих водоймах.
Раніше "Апостроф" згадував основні традиції великого православного свята Вознесіння Господнього.