Для того, щоб очистити свою мову і навчитись говорити українською красиво, треба розуміти, вживання яких слів є помилкою. Найперше, це суржикові слова, русизми і слова-паразити, які слід назавжди викреслити зі свого лексикону.
"Апостроф" розповідає, чому вживання слів "батюшка" і "матушка" є неправильним і як правильно назвати священнослужителів українською.
За словами фахівців, батюшкою і матушкою часто називають священника з дружиною. Однак українській мові не властиві суфікси: -ушк, -юшк, оскільки вони більше притаманні російській. Там часто можна зустріти такі слова "деревушка, девушка, краюшка, батюшка, матушка, Олюшка".
Натомість в українській мові -ушк-, -юшк- вживається в самих коренях слів. Як приклад: подушка, юшка. А от в суфіксах - не вживається зовсім. Таким чином, неправильно казати:
- матушка, батюшка;
Правильні відповідники:
- матінка, панотець.
Також українською мовою можна сказати: піп і попадя, панотець і паніматка. Разом з тим, більш ввічливо говорити не "піп", а "отець", "панотець", "отче".
Раніше ми розповідали, як українською правильно сказати поширений суржиковий вислів "ти не правий".
"Апостроф" запустив рубрику "Говоримо українською правильно", де ми проводитимемо лагідну українізацію: пояснюватимемо випадки застосування правопису, мовних норм, публікуватимемо цікавинки про мову. Робимо це для того, щоб у нашій країні з кожним днем ставало дедалі більше україномовних українців, а наша солов'їна мова звучала звідусіль!