Велика міжнародна група геологів за участю працівника ГЕОХІ РАН Олександра Соболєва завдяки дослідженням з'ясували, що Бермудські острови утворилися завдяки активності вкрай незвичайних вулканів.
Відповідний матеріал опубліковано в журналі Nature.
Раніше подібний механізм вулканізму вченими не розглядався, проте він може бути пов'язаний з формуванням і деяких інших вулканічних архіпелагів Світового океану.
Довгі роки вважалося, що і древні, давно згаслі вулкани, які колись підняли з дна Саргасового моря Бермудські острови, діяли під дією мантійних плюмов.
Справді, в цій області фіксується стабільний плюм. З іншого боку, такий плюм повинен залишати характерну ланцюжок островів, як на Гаваях, - через повільне руху кори над стаціонарно розташованим вертикальним потоком магми. Крім того, ніякої вулканічної активності в області, на яку цей потік повинен впливати сьогодні, не спостерігається.
Щоб розібратися в цих нестиковках, геологи провели додатковий аналіз 800-метрового керна, отриманого на Бермудах ще в 1972 році. Незвичайний мінеральний склад, а також вміст ізотопів свинцю і деяких інших важких елементів дозволили вченим висунути нову схему створення цього архіпелагу.
Як відомо, весь Атлантичний океан з'явився близько 175 мільйонів років тому, в результаті розколу суперконтиненту Пангеї, який перш за об'єднував практично всю земну сушу. Плити, що утворюють сьогодні Африку, Європу і обидві Америки, розійшлися, і між ними з'явився океан. Численні уламки плит занурювалися в мантію під його дном, опускаючись в її перехідну зону на глибині близько 400-600 кілометрів. Близько 30 мільйонів років тому збурення мантійних потоків змусили кілька таких напіврозплавлених уламків спливати вище, взаємодіючи з водою, зливаючись і перемішуючись. Такий процес і міг створити не тільки Бермуди з їх незвичайною геологією, а й деякі інші вулканічні острови в океанах Землі.
Як повідомляв "Апостроф", вулкан в Йеллоустонськом національному парку починає вивергатися. Як повідомили вчені, тут уже стався перший великий викид магми.