Вчені проекту Слоанівський цифровий огляд неба (SDSS) за допомогою 2,5-метрового ширококутного телескопа в обсерваторії Апачі-Пойнт у штаті Нью-Мексико створили всебічний аналіз найбільшої тривимірної карти Всесвіту, коли-небудь створеної.
Про це пише видання "Хайтек".
Нові результати вчених заповнюють найбільш значні прогалини в нашому дослідженні історії Всесвіту і були отримані в результаті розширеного спектроскопічного дослідження коливань баріону (eBOSS), яке є одним з композитних досліджень SDSS. Цей опис космічного розподілу понад двох мільйонів галактик і квазарів, що охоплює майже всю історію Всесвіту, є результатом багаторічних зусиль великої міжнародної команди вчених.
Нова тривимірна карта і її аналіз не тільки розширюють наше розуміння історії і структури Всесвіту. Вона також забезпечують основу, яка може сприяти новим відкриттям.
Вчені досить добре знають давню історію Всесвіту, і недавню історію її розширення, але в середині 11 мільярдів років існує серйозна прогалина. Протягом п'яти років дослідники працювали над тим, щоб заповнити цю прогалину.
Карта SDSS показана у вигляді веселки кольорів, розташованої в спостережуваному Всесвіті (зовнішня сфера, що показує коливання фону космічного мікрохвильового випромінювання).
Вчені знають, як виглядав Всесвіт в зародковому стані, завдяки тисячам вчених з усього світу, які виміряли відносну кількість елементів, створених незабаром після Великого Вибуху, і які вивчали космічний мікрохвильовий фон. Дослідники також знають історію її розширення за останні кілька мільярдів років по картах галактик і вимірах відстаней, в тому числі з попередніх фаз SDSS.
Взяті разом дані - докладний аналіз карти eBOSS і більш ранні експерименти SDSS - тепер забезпечують найбільш точні вимірювання історії розширення в найширшому діапазоні космічного часу. Ці дослідження дозволяють вченим з'єднати всі старі і нові виміри в повну історію розширення Всесвіту.
При уважному розгляді карти виявляються нитки і порожнечі, які визначають структуру у Всесвіті, починаючи з того часу, коли йому було всього близько 300 тисяч років. На цій карті дослідники вимірюють закономірності в розподілі галактик, які дають кілька ключових параметрів Всесвіту з точністю до 1%.
3D-карта являє собою спільну роботу - більше 20 років картування Всесвіту з використанням телескопа Sloan Foundation. Космічна історія, яка була продемонстрована на цій карті, показує, що близько 6 млрд років назад розширення Всесвіту почало прискорюватися. З того часу воно продовжує прискорюватися і прискорюватися. Воно, мабуть, пов'язано з таємничим невидимим компонентом Всесвіту, званим "темною енергією", що узгоджується із загальною теорією відносності Ейнштейна, але яке надзвичайно важко поєднати з нашим нинішнім розумінням фізики елементарних частинок.
У команді eBOSS окремі групи університетів по всьому світу зосередилися на різних аспектах аналізу. Щоб створити частину карти, яка налічує шість мільярдів років, команда використовувала великі червоні галактики. Далі вони використовували молоді блакитні галактики. Нарешті, щоб скласти карту Всесвіту за 11 мільярдів років і більше, вони використовували квазари - яскраві галактики, освітлені матеріалом, падаючим на центральну надмасивну чорну діру. Кожен з цих зразків вимагає ретельного аналізу з метою виявлення закономірностей Всесвіту.
В цілому команда eBOSS оприлюднила результати більш ніж 20 наукових робіт. У цих документах на більш ніж 500 сторінках міститься аналіз команди останніх даних eBOSS, що відзначає досягнення основних цілей дослідження.
Як повідомляв "Апостроф", астрофізики за допомогою комп'ютерної моделі Сонячної системи змогли пояснити незвичайний рух навколо Сонця групи каменів - крижаних небесних тіл, які відомі як "відірвані об'єкти".