В ході недавніх розкопок в стародавньому Юдейському царстві, що недалеко від Єрусалима, археологи виявили кілька голів антропоморфних статуеток чоловічої статі з 10-го століття до нашої ери. Серед знайдених артефактів - бородатий чоловік з квадратною пласкою головою, з носом, що стирчить, отворами для сережок і кілька опуклими очима. Подібність між головами статуеток говрить про те, що вони зображують одну й ту саму фігуру - бога Яхве.
Про це повідомляє Daily Beast.
Археолог і професор Єврейського університету Йосеф Гарфинкель стверджує, що статуетки показують обличчя Яхве, Бога Ізраїля. Якщо точніше, його сенсаційне твердження означає, що стародавні ізраїльтяни робили ідолів (незважаючи на суворі біблійні вказівки не робити цього), і що у нас тепер є древній портрет Бога.
Три голови статуетки були недавно викопані з Хірбет Кейяфа і Тель Мозе, місць, розташованих недалеко від сучасного міста Єрусалима. Гарфінкель стверджує, що виявлення деяких фігур, схожих на коні, поруч з головами Мозо, показує, що спочатку ця антропоморфна фігура була вершником на коні. Для Гарфінкеля ясно, що це зображення давнього божества.
Є кілька кандидатів на цю посаду. Зокрема, ханаанське божество Баал (суперник Яхве в Біблії) неодноразово описувалося як "вершник хмар" в древніх угаритських текстах. Однак Гарфінкель стверджує, що це не Баал, а Яхве, посилаючись на згадку Бога в Біблії як того, "хто їде по хмарах".
"Ханаанеї, - пише Гарфінкель, - не зображували бога-чоловіка на коні. Тільки в текстах і іконографії залізного віку кінь став божественним супутником. Таким чином, іконографічні елементи фігурок відповідають описам Яхве в біблійній традиції".
Пряме заперечення проти гіпотези Гарфінкеля полягає в тому, що це саме те, що Біблія говорить древнім ізраїльтянам не робити. Ідоли категорично заборонені в низці текстів, включаючи Десять заповідей. Можливо, посилання на бачення обличчя Бога в єврейській Біблії носять строго метафоричний характер? Гарфінкель стверджує, що заборона на культові зображення Яхве не діяла тоді, коли використовувалися статуетки, а була введена тільки протягом 8 століття до нашої ери.
Як повідомляв "Апостроф", в Швейцарії при проведенні археологічних розкопок в кантоні Грізон дослідники виявили залишки ювелірної майстерні, а також вкрай рідкісну форму, яка використовувалася для виготовлення прикрас і релігійних символів.