Мікроскоп з високошвидкісною камерою і комп'ютерне моделювання показали, що сперматозоїди плавають не за рахунок бічних рухів хвоста, а швидко обертаючись всім тілом.
Про це йдеться в статті, яку Гермес Гадела (Hermes Gadelha) з Брістольського університету і його колеги опублікували в журналі Science Advances.
Сперматозоїди були в числі перших об'єктів мікросвіту, які спостерігав творець першого повноцінного мікроскопа Антоні ван Левенгук. Він зауважив, що ці крихітні "анімалькулі" рухаються за рахунок швидких ударів хвоста, немов змії або плаваючі у воді вугри. З того часу минуло майже 350 років, і покоління допитливих людей, заглядаючи в мікроскопи, бачили сперматозоїди, що звиваються, і не замислювалися, що це лише ілюзія.
Нові точні дані показують, що рух цих клітин відбувається зовсім інакше і вони не звиваються по-зміїному, а вгвинчуються в рідину, обертаючись, немов штопори, і роблять по 20-30 обертів на секунду.
Вчені сконструювали установку, яка дозволяє спостерігати за сперматозоїдами в рідкому середовищі за допомогою мікроскопа, оснащеного високошвидкісною відеокамерою, що робить 55 тисяч кадрів в секунду в різних проекціях. Спираючись на таку зйомку, автори побудували тривимірні моделі руху сперматозоїдів в 3D, виявивши, що їх "зміїні" вигини і коливання - лише ілюзія, що закріпилася з часів ван Левенгука.
Довгі хвости цих клітин виявилися асиметричними і під часу руху вони швидко обертаються в одну сторону, закручуючи і головку. При цьому окремі ділянки хвоста і голова коливаються навколо осі обертання, щоб врівноважувати один одного і забезпечувати переміщення в прямому напрямку. Це і створює видимість рухів, які обманювали людей протягом стількох років.
За словами авторів роботи, в дійсності плавання сперматозоїдів нагадує не вугрів, що б'ють хвостом з боку в бік, а пустуючих видр, які входять в воду штопором, обертаючись і вигинаючись всім тілом, щоб врівноважувати асиметричність цих рухів.
"Симетрія виникає з асиметрії", - додає Гермес Гадела.
Нові, більш точні уявлення про локомоції цих клітин дозволять створити більш досконалі методи лікування чоловічого безпліддя, яке часто буває пов'язано з порушеннями рухливості сперматозоїдів, а можливо - і нові негормональні засоби чоловічої контрацепції.
Як повідомляв "Апостроф", американські і японські біологи розбудили мікробів, які спали на дні океану 100 мільйонів років.