RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

21 листопада

Всі новини

Вчені відкрили таємницю виживання стародавніх людей на острові Пасхи

Міждисциплінарна група вчених з Чилі, Іспанії та Норвегії спростувала теорію, що стародавні корінні жителі Острів Пасхи зникли через висадку європейців на берега Рапа-Нуї (ще одна назва Острова Пасхи).

Як розповідає "Апостроф", про це повідомляє royalsocietypublishing.

Вважається, що невелика група полінезійських поселенців прибула на ці береги близько 800-900 років. Жителі острова пережили ряд криз. Нове дослідження встановило, що вони були пов'язані з довгостроковими наслідками зміни клімату, які негативно позначилися на продовольстві.

Згідно з дослідженнями, коли перші поселенці прибули на острів, він був покритий лісами, проте там залишилися тільки луки. Цей факт став основою теорії екоциду, згідно з якою, населення острова постраждало через надмірну експлуатацію природних ресурсів.

Ще одна гіпотеза говорить про те, що в смерті рапануйців винні прибулі європейці. Один з авторів дослідження професор Маурісіо Ліма каже, що обидва припущення не вірні. Вчені також відзначають, що населення Острова Пасхи ніколи не жило в ідилічній рівновазі з природою.

Нове детальне дослідження показує, що демографічний спад на Рапа-Нуї пов'язаний зі змінами клімату, які вплинули на здатність виробляти продукти харчування. Люди були змушені боротися за виживання, тому що клімат постійно змінювався. Область Рапа-Нуї сильно схильна до впливу Ель-Ніньо Південного коливання (ЕНСО), яке представляє собою періодичну зміну температури вітрів і поверхні моря над Тихим океаном. Це в свою чергу сильно впливає на врожай.

"Ми не знайшли слідів ідилічної рівноваги з природою, і ми не знайшли слідів колапсу. Замість цього ми виявили зв'язок між трьома факторами: зміною клімату, чисельністю населення та змінами в екосистемі", - говорять вчені.

Як повідомляв "Апостроф", раніше вчені знайшли зразки деревини, яким близько 10 мільйонів років. Вони стали ключем до розгадки таємниці змін клімату.