Археологи визначили місце стародавньої битви на території сучасного Іраку, порівнявши історичні звіти з розсекреченими зображеннями з американських супутників-розвідників.
Дослідження вчених опубліковано в журналі Antiquity.
Дослідники з Даремського університету у Сполученому Королівстві та Університету Аль-Кадісія в Іраку знайшли місце битви при Аль-Кадісії, яка відбулася в 636 або 637 році нашої ери.
Хоча ця битва ознаменувала значну перемогу для арабських мусульман і дозволила їм вийти за межі Аравії, її точне місце раніше не було відомо.
Вільям Дедмен, спеціаліст з археологічного дистанційного зондування з Даремського університету, розповів, що відкриття було зроблено в ході широкого проєкту, спрямованого на картографування археологічних пам’яток на Близькому Сході.
Спочатку команда планувала відтворити шлях паломництва Дарба Зубайди від Куфи в Іраку до Мекки в Саудівській Аравії, використовуючи розсекречені шпигунські супутникові знімки 1970-х років та історичні тексти. Однак вони зрозуміли, що можуть також використовувати ту саму інформацію, щоб визначити місце знаменитої битви.
Спочатку вони накреслили серію кіл на карті, використовуючи відстані, згадані в історичних звітах, а після того уважно розглянули області, де вони накладалися на супутникових зображеннях.
Дедман був «вражений», коли знайшов форт і подвійну стіну, згадані в облікових записах.
Команда вчених стверджує, що битва відбулася приблизно за 30 кілометрів на південь від Куфи в провінції Наджаф (адміністративна область в центрі Іраку), причому аналіз Дедмена підтверджується дослідженнями на місці, проведеними дослідниками в Іраку.
Історично відомо, що під час битви при Аль-Кадісії менша арабська мусульманська армія перемогла набагато більшу силу Сасанідської імперії, яка домінувала в регіоні.
"Після кількох невдалих спроб це була їх перша справді значна перемога у спробах вийти за межі Аравії, - сказав Дедман. - Це був ключовий момент в історії".
Викладач ісламознавства в Університеті Ексетера Мустафа Бейг, який не брав участі в дослідженні, назвав знахідку "дуже важливою".
"Мусульманська армія перемогла, попри значну чисельну перевагу ворога, завдяки поєднанню хоробрості та блискучої стратегії. Вирішальна битва оголосила кінець імперії Сасанідів та означала розширення мусульманської території на Месопотамію, Персію та далі", — сказав він.
Зараз ця територія є сільськогосподарськими угіддями. Значна частина 9,7-кілометрової стіни була зруйнована або включена в сільськогосподарські кордони, а місце стародавнього військового форпосту в Аль-'Удхайбі, здається, було втрачено.
Далі дослідники планують нанести на карту те, що залишилося, і провести археологічні дослідження, хоча наразі плани поїздки в цей район були призупинені через напруженість на Близькому Сході.
Нагадаємо, археологи під час розкопок на північному заході Саудівської Аравії в оазі Хайбар виявили докази існування стародавнього міста бронзового віку, яке поступово заселялося з 2400 року до нашої ери.