RU  UA  EN

Середа, 5 лютого
  • НБУ:USD 41.35
  • НБУ:EUR 42.60
НБУ:USD  41.35
Суспільство

Новини

5 лютого

4 лютого

3 лютого

Всі новини

​Вчені вперше в історії записали мозкову активність людини перед смертю

Фото: з відкритих джерел

Команда нейробіологів з американського Університету Луїсвілля вперше в історії зафіксувала діяльність вмираючого людського мозку, який свідчить про те, що людина перед смертю, ймовірно, прокручує в пам'яті огляд свого життя.

Про це повідомляє видання Daily Mail.

Люди, які були на межі смерті, багато разів розповідали про те, що бачили, як уся історія їхнього життя розігрується у швидкому прояві автобіографічної пам’яті. Багато хто описує це як досвід, як їхнє життя, що «промайнуло перед очима».

Тепер вчені змогли знайти цьому наукове підтвердження, записавши останні хвилини мозкової діяльності вмираючого пацієнта. Запис був зроблений, коли у 87-річного пацієнта під час лікування від епілепсії сталася зупинка серця. Лікарі прив'язали йому до голови пристрій для моніторингу активності мозку, але під час цього чоловік помер.

Нейробіологи зафіксували 900 секунд мозкової активності приблизно під час смерті, що дозволило їм побачити, що відбувалося за 30 секунд до та після того, як його серце припинило битися.

Вимірювання мозкових хвиль до і після показало, що області, пов'язані зі спогадами та пошуком, все ще активні.

"Завдяки генеруванню мозкових хвиль, які беруть участь у відновленні пам’яті, мозок, можливо, відтворює останній спогад важливих життєвих подій безпосередньо перед смертю, подібно до тих, про які повідомляється під час передсмертних переживань. Ці відкриття ставлять під сумнів наше розуміння того, коли саме закінчується життя, і породжують важливі подальші запитання, наприклад ті, що стосуються часу донорства органів", - розповів доктор Аджмал Земмар.

Мозкові коливання, або мозкові хвилі, — це повторювані моделі електричних імпульсів, які зазвичай присутні в мозку живої людини. Різні типи мозкових хвиль відображають різні функції мозку та стани свідомості. Гамма-хвилі беруть участь у висококогнітивних функціях, таких як відновлення пам’яті, яке пов’язане зі спогадами пам’яті.

"Незадовго до і після припинення роботи серця ми спостерігали зміни в певній смузі нейронних коливань, так званих гамма-коливань, а також в інших, таких як дельта-, тета-, альфа- і бета-коливання", — додав доктор Земмар.

Дослідники припустили, що мозок може бути біологічно запрограмований на керування переходом до смерті, потенційно організовуючи ряд фізіологічних і неврологічних подій, а не просто миттєво вимикаючись.

"Ці моделі активності мозку, які виникають, коли ми щось згадуємо, під час сновидінь та в медитативному стані - з'являються безпосередньо перед тим, як ми йдемо на смерть. Отже, можливо, вони дозволяють нам відтворити життя в останні секунди, коли ми вмираємо", - сказав Земмар.

Вчені досі не впевнені, як і чому відбувається феномен перегляду життя, але у них є деякі теорії. Одна з них припускає, що дефіцит кисню під час загрозливої для життя події може викликати вивільнення нейромедіаторів або хімічних месенджерів, які передають сигнали між нейронами. Це змушує нейрони швидко запускатися, і ця підвищена активність може призвести до сприйняття яскравих спогадів і образів.

Інше можливе пояснення ґрунтується на тому, де в мозку зберігаються спогади. Вчені вважають, що деякі дуже емоційні спогади зберігаються в мигдалині, яка є тією самою частиною мозку, яка відповідає за реакцію на боротьбу або втечу.

Таким чином, активація цієї області мозку під час небезпечного для життя досвіду може звільнити ці яскраві спогади, змушуючи їх спалахувати перед вашими очима.

Хоча відкриття Земмара прямо не вказує на одне з цих пояснень, воно пропонує докази того, що явище перегляду життя є реальним.

Як повідомляв "Апостроф", американські вчені знайшли підтвердження того, що старіння не є повільним і постійним процесом, і назвали два періоди, коли люди стикаються з проблемами зі здоров'ям і різко старіють.