RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Світ

Новини

21 січня

Всі новини

​Сирійський порт Тартус розірвав майже п'ятдесятирічний контракт з Росією

Влада Сирії розірвала інвестиційну угоду з російською компанією щодо управління портом Тартус.

Про це сирійській газеті Al-Watan розповів директор Тартуської митниці Ріяд Джуді.

За його словами, після повернення управління портом сирійській стороні здійснюватиме відновлення застарілих портових механізмів, які російська компанія використовувала без модернізації, хоча угода передбачала таку модернізацію.

"Тепер усі доходи від управління морським портом підуть на благо сирійської держави, а робітники повернуться під управління сирійської сторони", - повідомив Джуді.

Також місцеві ЗМІ пишуть, що робота порту помітно пожвавилася після зміни влади у Сирії і туди прибувають суховантажі з інших країн.

У Сирії Росія мала дві великі постійні військові бази – авіаційну "Хмеймім" у районі Латакії та морську в Тартусі. Наприкінці листопада 2024 року сирійські антиурядові сили на чолі з угрупованням "Хаят Тахрір аш-Шам" повалили режим лояльного до Москви Башара Асада. Після цього російські кораблі тимчасово залишили порт у Тартусі.

Порт у Тартусі – другий за розміром порт Сирії. З 1970-х років там розташований єдиний пункт матеріально-технічного забезпечення військового флоту СРСР, а згодом РФ у Середземному морі. Він дозволяє проводити ремонт суден та поповнювати запаси, тому російським кораблям не потрібно повертатися до портів Чорного моря.

Наразі йдеться про цивільний порт Тартуса. У тому ж порту розташована і військово-морська база Росії - так званий пункт забезпечення.

Ще в 2019 році російський віцепрем’єр Юрій Борисов заявляв, що Москва та Дамаск домовилися про передачу порту Тартус в оренду компанії "Будтрансгаз" на 49 років. Вона мала вкласти в його розвиток 500 мільйонів доларів. Скільки із цієї суми інвестували, невідомо. Тодішня сирійська влада також очікувала збільшення продуктивності порту з 4 до 38 мільйонів тонн на рік, вказують медіа.

Нещодавно "Апостроф" писав, що ще один російський корабель зіткнувся з проблемою. У судна "Олександр Отраковський" біля берегів Сирії протікали баки з пальним.