У Гватемалі під час ремонту старовинного приватного житлового будинку під кількома шарами штукатурки виявили унікальні кольорові фрески народу ішіль цивілізації майя.
Про це повідомляє "Апостроф" з посиланням на журнал Antiquity.
Археологи обстежили кілька будівель в місті Чахуль на заході Гватемали і виявили унікальний набір настінних розписів, які були виконані з 1524 по 1821 роки нашої ери.
Першу фреску випадково виявив ще в 2003 році місцевий житель, який зайнявся ремонтом свого будинку. До 2008 року через нестабільну політичну ситуацію в країні вчені не могли отримати доступ до цих знахідок.
Лише зараз вдалося задокументувати фрески. Їх іконографія об'єднує елементи доколумбової епохи з привезеними європейцями мотивами. Вперше подібні зображення виявлені не в релігійній будівлі, а в житловому будинку.
Можливо, поява фресок була пов'язано з відродженням корінних релігійних традицій на тлі ослаблення іспанського колоніального гніту.
Фрески збереглися досить добре. Зображені на них сцени пов'язані між собою сюжетом. Основні герої - музиканти та танцюристи. Це свого роду сплав індіанських та іспанських традицій, який знайшов відображення в іконографії.
Найбільші міста народу ішіль - Чахуль, Небай та Котсаль - були захоплені іспанцями у XVI столітті, проте вони збереглися досі.
Вчені вважають, що загальна чисельність нащадків майя сьогодні становить близько 8 млн осіб, з яких понад 6 млн людей живуть в Гватемалі.
Як повідомляв "Апостроф", раніше в Мексиці вчені виявили старовинний пам'ятник цивілізації майя.