Багато конгресменів від Республіканської партії, які раніше висловлювалися проти надання Україні додаткового озброєння, сьогодні поспіхом змінюють позицію, орієнтуючись на актуальну позицію президента Дональда Трампа.
Про це повідомляє The New York Times.
Причиною стрімкої зміни курсу у виданні назвали новий план глави Білого дому з пришвидшення постачання зброї Україні, що наштовхнув деяких республіканців "залишатися на одній лінії з президентом".
Зазначається, що зміна підходів Трампа змушує найбільш гучних противників допомоги Україні мовчати, а "вчорашніх" критиків курсу президента називати нову політику лідера "блискучою дипломатією майстра-стратега".
Зміна курсу і Трамп-миротворець
Конгресмен-республіканець Деррік Ван Орден, який навесні 2024 року жорстко розкритикував адміністрацію Джо Байдена за відсутність плану подальшої допомоги Україні, у понеділок, 14 липня, підтримав заяву Трампа про нову допомогу.
"Я повністю довіряю Дональду Трампу. Я називаю його головним миротворцем. Він знає, що робить, і я йому довіряю", – сказав Орден.
Конгресмен від Республіканської партії Трой Нелс, член фракції Freedom Caucus, яка представляє крайній правий фланг Палати представників і раніше висловлювався проти допомоги Україні, тепер змінив свою позицію на "360 градусів".
"Це не справжня зміна позиції. Дональд – єдиний, хто може це зупинити. Однак Путін має зрозуміти, що саме має на увазі керівник, коли каже: "Завершімо це за 50 днів"", – скаав Нелс.
Відомий противник допомоги Україні конгресмен–республіканець Воррен Девідсон, назвав план Трампа правильним підходом.
"Президент справді має рацію, коли каже: "Ми продаватимемо країнам НАТО цю зброю, і якщо вони захочуть, то можуть її купити. Це не наша війна", – сказав він в ефірі CNN.
Вражаючі пертурбації
В TheNewYorkTimes ці зміниназвали вражаючими, "особливо для тих, хто зробив протидію підтримці України частиною власного політичного бренду".
Видання нагадало, що одним із найгучніших критиків допомоги Україні був чинний віцепрезидент США Джей Ді Венс. Навесні минулого року він стверджував, що війна є безперспективною та що США не зможуть надати Україні достатньо ресурсів для її завершення.
Однак цього тижня Венс стояв поруч із Трампом в Овальному кабінеті, мовчки слухаючи, як президент оголошує плани щодо постачання нової американської зброї на фронт.
На думку NYT, Трамп прагне чітко відмежуватися від колишнього президента Джо Байдена, заявляючи, що нова зброя для України не має на меті забезпечити перемогу шляхом сили, а має завданням підтримувати ЗСУ достатньо довго для досягнення мирного врегулювання.
Зрада виборців
Втім, деякі республіканці не підтримують зміну поглядів Трампа щодо України.
"Американці хочуть, щоб ми вирішували проблеми вдома, а не виконували волю неоконів і яструбів війни", – написав у соцмережах конгресмен-республіканець Елай Крейн.
Конгресвумен Марджорі Тейлор Грін заявила, що план президента є зрадою виборців, які голосували за республіканців саме через їхню обіцянку припинити участь США у зовнішніх війнах.
"Ніхто не ходить і не думає про Україну. Ніхто не думає про Росію. Просто не думають. Вони думають лише про свої рахунки, свої проблеми і про дорогу біля будинку, яка виглядає жахливо – або про те, що вони не можуть купити житло", – сказала вона в інтерв’ю у понеділок.
Нагадаємо, президент США розкритикував російського лідера Володимира Путіна за ескалацію війни та розпорядився відправити Україні нові партії озброєнь.
Трамп дав Путіну 50 днів для завершення війни та досягнення миру з Києвом та у разі відмови пригрозив запровадити нові сакнції.
На думку експертів, Росія буде намагатися захопити нові території в межах 50–денного "дедлайну". Однак швидкого прориву та істотних результатів, може не статися.