8 лютого 2025 року країни Балтії — Естонія, Латвія та Литва — планують одночасно відключитися від енергосистеми БРЕЛЛ, яка їх пов'язує з Росією та Білоруссю, і інтегруватися з європейською мережею через Польщу. Цей крок спрямований на зміцнення енергетичної незалежності та безпеки регіону, особливо у світлі побоювань щодо можливих актів саботажу з боку Росії.
Про це повідомляє BBC.
Міністр енергетики Литви Жигімантас Вайчюнас назвав це «фінальним кроком у боротьбі за енергетичну незалежність». За його словами, цей крок виключить можливість використання електроенергії як інструменту геополітичного тиску з боку Росії.
З моменту здобуття незалежності на початку 1990-х років країни Балтії залишалися підключеними до енергосистеми БРЕЛЛ, керованої з Москви. Хоча торгівля електроенергією з Росією припинилася після її повномасштабного вторгнення в Україну, система БРЕЛЛ залишалася критично важливою для балансування регіонального споживання та виробництва електроенергії. Проте зростаючі геополітичні напруженості та побоювання щодо надійності Росії як партнера підштовхнули країни Балтії до прискорення процесу відключення та синхронізації з європейською мережею.
Підготовка розпочалася ще 2009 року, а війна в Україні прискорила процес. Діюча угода БРЕЛЛ закінчується 7 лютого, і країни Балтії вирішили її не продовжувати. На цей час більшість із 21 електроліній, що з'єднують країни Балтії з Росією, вже відключено. 8 лютого відключать решту ліній, після чого енергосистема трьох країн на добу перейде в автономний режим для тестування стійкості. Увечері 9 лютого вона підключиться до європейської мережі ENTSO-E через повітряну лінію Польща-Литва.
Калінінградська область Росії після відключення Балтії від БРЕЛЛ перейде в автономний режим. Російська влада стверджує, що регіон має достатньо потужностей для самостійної роботи.
Влада країн Балтії запевняє, що споживачі не відчують змін. Міністерство клімату та енергетики Латвії рекомендує мешканцям зарядити телефони та відключити з мережі електроприлади, що не використовуються. Естонські рятувальники радять запастися альтернативними джерелами світла та питною водою, проте запевняють, що відключати пристрої необов'язково.
За словами представника естонського оператора Elering Кятлін Клеммер, фахівці підготувалися до будь-яких можливих сценаріїв. Навіть у разі непередбачених збоїв синхронізацію з європейською мережею буде завершено. За словами голови литовського енергетичного холдингу Ignitis Даріуса Майкштенаса, інтеграція з європейським ринком дозволить стабілізувати ціни на електроенергію за рахунок доступу до дешевших та різноманітних джерел енергії.
Раніше аналогічний процес пройшла Україна – у ніч на 24 лютого 2022 року вона відключилася від БРЕЛЛ, а у березні екстрено приєдналася до ENTSO-E. Повна інтеграція України до європейської енергосистеми завершилася у грудні 2023 року. У країнах Балтії впевнені, що їхній перехід пройде без ускладнень, попри всі можливі ризики.
Як повідомляв "Апостроф", попри цинічні загрози словацького прем'єра Роберта Фіцо Словаччина постачатиме Україні електроенергію.