RU  UA  EN

Четвер, 2 травня
  • НБУ:USD 39.30
  • НБУ:EUR 41.95
НБУ:USD  39.30

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Мінцифри хоче регулювати IT-галузь. Це загрожує Україні мільярдами недоотриманого прибутку

новини компаній

IT-галузь приносить Україні близько $5 млрд і посідає друге місце в структурі ВВП. В IT-компаніях кажуть, що проект закону Міністерства цифровий трансформації про віртуальний податковий режим Дія.City ставить під загрозу майбутнє галузі.

Дія.City вимагає відмовитись від системи ФОП, що призведе до зростання податків і складнощів з працевлаштуванням, надає Мінцифри широкий спектр повноважень для контролю за діяльністю галузі та ініціює більше бюрократії. Крім того, проект нав'язує бізнесу участь у громадській організації з платним членством.

Такого українська IT-галузь ніколи не бачила.

Україна – унікальна країна, де IT-галузь зросла до вагомих позицій без допомоги держави. Швидше навпаки – завдяки невтручанню.

Проте тепер чиновники мають намір взяти під контроль цей ласий шматок. У Верховній Раді знаходиться три проекти регуляції. Серед них один від Кіри Рудик – відомого експерта в IT-бізнесі, яка очолювала український офіс компанії, що стала частиною Amazon. Він відображає потреби галузі, задоволення яких допоможе їй розвиватися і стати ще більшою опорою для українського бюджету.

Багато в чому цей проект закону схожий на Дія.City, але в ньому немає тих регуляцій, які будуть шкідливі для українських розробників. Зокрема, надмірної "опіки" з боку держави і нових експериментальних форматів працевлаштування, якими Мінцифри хоче замінити перевірені часом ФОП.

Проте чиновникам нецікаво прислухатися до потреб галузі. У них своє бачення. Незважаючи на обговорення Дія.City з усіма великими галузевими асоціаціями і спробами компаній донести до міністерства небезпечні для бізнесу аспекти законопроекту, саме в цих позиціях чиновники залишилися невблаганні.

Що чекає на IT-компанії в Дія.City?

Підвищення витрат через зростання рівня податків, а також додатковий членський внесок. Це позначиться на прибутковості бізнесу і рівні винагороди для фахівців. Зараз аутсорсинг заробляє близько 10% від сум контрактів з іноземними замовниками, а утримувати найкращі уми в країні виходить завдяки досить високим зарплатам. Що станеться, якщо рівень доходу айтішника в Україні знизиться до позначки, де він не зможе конкурувати з доходом такого ж фахівця із Західної Європи або США? Найімовірніше, ми станемо свідками нового відтоку талантів з країни.

Більше бюрократії. Компанії будуть змушені загрузнути в звітах перед контролюючим органом – Мінцифри.

Корупційні ризики. У новому законі з'являються лазівки для корупції і тиску на бізнес. Навіть якщо зараз міністерство керується благими намірами, хто знає, що спаде на думку чиновникам, які прийдуть завтра?

Нестабільність. Українські державники вже намагалися створити сприятливі умови для альтернативної енергетики і закріпити їх до 2030 року. Але передумали задовго до настання цього терміну. Хто може гарантувати, що те ж саме не станеться з Дія.City: IT-компанії зберуть в єдиному реєстрі, перерахують поіменно і почнуть по старій добрій українській традиції "віджимати".

Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter