RU  UA

Субота, 28 грудня
  • НБУ:USD 41.60
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.60
Зовнішня торгівля

Україна та Китай активізують торгівлю: як на це відреагують США

КНР залишається одним із головних торгових партнерів нашої країни

КНР залишається одним із головних торгових партнерів нашої країни Посол КНР Ма Шенкунь та президент України Володимир Зеленський Фото: пресслужба Офісу президента України

Україна та Китай хочуть вивести двосторонню торговельно-економічну співпрацю на рівень, який був до російського вторгнення. Не останню роль у цьому відіграє призначення нового посла КНР, який нещодавно прибув до Києва і вже повним ходом проводить зустрічі з українськими чиновниками. "Апостроф" розбирався, що являють собою економічні зв'язки двох країн, і чи не призведе їх поглиблення до погіршення нашої стратегічної співпраці зі США.

Незадовго до настання нового, 2025 року в Україні офіційно розпочав роботу новий посол Китаю Ма Шенкунь. Незважаючи на те, що він прибув до Києва ще у листопаді, вірчі грамоти президенту Володимиру Зеленському він вручив лише 23 грудня.

Піднебесна, як відомо, допомагає Росії обходити введені проти неї санкції, а також постачає країні-агресорці різне обладнання, зокрема військового призначення, що фактично робить КНР союзницею РФ.

З іншого боку, Пекін завжди заявляв про підтримку територіальної цілісності нашої країни, за що новопризначеному послу подякував український президент під час церемонії вручення вірчих грамот.

Як повідомила пресслужба Офісу глави держави, Володимир Зеленський також наголосив на важливості розвитку двосторонніх відносин двох країн, зокрема, у сфері торгівлі: "До війни Україна та Китай мали великі обсяги торгівлі. Звичайно, ми хочемо, щоб це відновилося, і щоб наші відносини були більш міцними в більшій кількості напрямів".

Китайський посол після вручення вірчих грамот уже провів декілька зустрічей, зокрема з головою Торгово-промислової палати України Геннадієм Чижиковим та міністром аграрної політики та продовольства Віталієм Ковалем. З останнім, до речі, це вже друга зустріч після прибуття Ма Шенкуня до Києва. А ще у листопаді посол організував форум для китайських підприємств.

Неважко помітити, що під час згаданих заходів основний акцент робився на торговельно-економічній співпраці України та Китаю.

Крім того, у словах представників нашої країни відчувається ностальгія за довоєнними часами, коли торгівля між Україною та КНР бурхливо розвивалася. І заява президента Володимира Зеленського – яскраве тому підтвердження.

У тих же тонах було витримано промову і глави Торгово-промислової палати України Геннадія Чижикова: "До 2022 року обсяги торгівлі з Китаєм щороку оновлювали рекорди. Зараз Китай залишається головним імпортером в Україну і увійшов до трійки топ-експортерів".

Незважаючи на війну...

Але що ж так змушує ностальгувати вітчизняних чиновників, і що являє собою торговельно-економічна співпраця України та Китаю нині?

"Китай для нас протягом останніх років виступав головним торговельним партнером, і навіть зараз велика частина нашого аграрного сектору експортується в КНР. При цьому ми маємо мінусове сальдо з Китаєм, - сказала в коментарі "Апострофу" експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська. – Щодо потенціалу, то наша влада намагається розширити можливості, але, на жаль, ми експортуємо переважно товари з низькою доданою вартістю".

За даними Державної митної служби України, у 2022 році обсяг двосторонньої торгівлі товарами порівняно з попереднім, мирним роком, обвалився на 41,3%. Зокрема експорт скоротився на 69%, імпорт – на 21%.

Власне, товарна номенклатура торгівлі з початком великої війни принципово не змінилася. Ми, як і раніше, поставляємо в Китай кукурудзу, соняшникову олію, макуху, руди та залізні концентрати. Також до складу нашого експорту входять ячмінь, соя, м'ясо, а також турбореактивні двигуни та турбіни.

Разом з тим, після російського вторгнення більш ніж удвічі зменшився наш експорт до КНР метало-рудної продукції, що пов'язано зі скороченням виробництва та ускладненням логістики.

Обсяги постачання вітчизняної аграрної продукції до Піднебесної також впали через загальне скорочення виробництва та блокування морських шляхів, хоча її частка в експорті, навпаки, зросла. Крім того, під час війни Україна погодила з Китаєм постачання нових товарів – вже є рішення щодо меду, у стадії завершення знаходяться погодження щодо таких позицій як горох, пшеничне борошно, корми для свійських тварин, яловичина, м'ясо птиці, рибна продукція.

Щодо китайського імпорту в Україну, то це у переважній більшості технологічна продукція (та, що з високою доданою вартістю, і якої майже немає у структурі нашого експорту до КНР). Зокрема близько 78% усіх мобільних телефонів до нашої країни надходять саме з Китаю. При цьому з початком великої війни у кілька разів виріс імпорт з КНР електрогенераторів та електричних перетворювачів, що можна пояснити частими відключеннями електроенергії внаслідок російських ракетних обстрілів.

Фактор Трампа

Судячи з усього, слова, сказані в ході останніх зустрічей із послом Ма Шенкунем, - це не банальний обмін люб'язностями, а реальне взаємне бажання сторін надати двостороннім відносинам нового імпульсу.

І ці стосунки обіцяють бути суто прагматичними.

"Китай після кількох спроб виявити ініціативу зі своїм "мирним планом" зараз фактично самоусунувся від вирішення цієї проблеми, взяв паузу. Щодо економіки, то у Китаю такий підхід, що, якими б не були стосунки, торгувати треба, і раціональна вигода – на першому плані", - сказав у розмові з виданням експерт аналітичного центру "Об'єднана Україна" Олексій Кущ.

За словами керівника аналітичного напряму мережі "АНТС" Іллі Несходовського, Китай любить країни зі слабкими соціально-політичними інститутами, оскільки там він може отримати певні преференції.

"І в цьому ключі для нього Україна вкрай приваблива, - сказав експерт у коментарі "Апострофу". - Китай може отримати вигідні контракти в аграрному секторі, видобутку корисних копалин".

Одним із найперспективніших напрямків співпраці для КНР може стати видобуток рідкісноземельних металів в Україні: "У цій сфері Китай на даному етапі є монополістом, і він агресивно захоплює ті напрямки, які пов'язані з видобутком рідкісноземельних металів та виробництвом літій-іонних елементів. Думаю, що поки якоїсь конкретики не буде, але те, що Китай зацікавлений у такому співробітництві, це однозначно".

Однак якщо Україна допустить Китай до своїх корисних копалин, це майже напевно викличе жорстку реакцію з боку Заходу, насамперед США.

У будь-якому випадку, це було б вкрай необачно з нашого боку, адже, нагадаємо, згідно з Планом перемоги, який представив Володимир Зеленський, у тому числі Дональду Трампу, Україна має намір спільно із західними союзниками розробляти та використовувати національні природні багатства, серед яких, зокрема, титан, графіт, літій, і нібито саме цей пункт Плану особливо зацікавив обраного президента США.

Тому українському керівництву треба буде дуже добре подумати, перш ніж укладати будь-які угоди з Піднебесною, щоб не погіршити відносини із Заходом на чолі зі США.

"Якщо замість американського обладнання ми купуватимемо китайське, або залучатимемо китайські компанії до відновлення енергетики, видобутку корисних копалин, це призведе до погіршення відносин. Але, якщо ми продаватимемо в Китай кукурудзу і купуватимемо китайські гумові капці, погіршення відносин не буде", – резюмував Олексій Кущ.

Новини партнерів