Лайм

3 маловідомих факти про апельсин, які переконають не захоплюватися цитрусом

Якими можуть бути користь і шкода апельсина для організму

Апельсини є дуже корисним продуктом. Як відомо, в них міститься вітамін С і безліч інших елементів, необхідних для підтримки імунітету, тонусу і так далі. Але важливо знати і про шкідливі властивості цього фрукта.

Фото: pixabay.com

Почнемо з того, що цитрусові є дуже сильним алергеном. Тому тим, хто схильний до різних алергічних реакцій, слід вживати такі фрукти обережно і невеликими порціями. Якщо у вас часто бувають алергії на інші продукти, найкраще проконсультуватися з лікарем і дізнатися, чи можна взагалі вам їсти апельсини, лимони, мандарини і так далі.

Фото: pixabay.com

Також не варто зловживати апельсинами та іншими цитрусовими людям з проблемною або схильної до висипань шкірою. Якщо у вас акне, демодекоз, жирна шкіра, на якій часто з'являються різні плями, прищики, почервоніння - слід з'їдати не більше 1 апельсина в день. Інакше проблема може посилитися. Також, якщо у вас є проблеми зі шкірою і при цьому у вашому раціоні багато цитрусових, спробуйте відмовитися від них. Адже саме вони можуть заважати позбутися висипань.

Фото: pixabay.com

Апельсини є небезпечним продуктом для людей з різними захворюваннями шлунка і кишечника. Якщо після вживання цитрусових у вас починає боліти живіт, з'являються неприємні відчуття, нудота, розлад - варто прибрати ці фрукти зі свого раціону. Або хоча б максимально обмежити їх кількість.

Фото: pixabay.com

Найцікавіші новини тепер в Telegram! Підписуйтесь на канал theLime, щоб нічого не пропустити.

Читайте також

Не поспішайте дзвонити сантехніку: дієві лайфхаки для прочищення зливу душу

Експерти з прибирання розповіли, як самостійно прочистити забитий злив в душі і які засоби треба використовувати

На бутерброди, до гарніру і просто так: як приготувати курячу ковбасу вдома

Шеф-кухар Ектор Хіменес-Браво показав, як приготувати курячу ковбасу без добавок вдома

Сало в буряковому квасі - давній рецепт української закуски

Сало в буряковому квасі - стародавній український рецепт, таке сало можна зберігати два тижні