RU  UA  EN

Субота, 23 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Політика

Відкривати декларації всіх СБУшників не варто: бліц з головою оборонного комітету ВРУ Завітневичем

Олександр Завітневич Олександр Завітневич Фото: facebook.com/profile.php?id=100038307434078

Верховна Рада ще навесні відправила на повторне перше читання президентський законопроект №3196 "Про внесення змін до Закону України "Про Службу безпеки України", який стосується реформування відомства. Після низки терактів, які сталися за останній час в Україні, журналістка «Апострофа» Юлія Забєліна звернулася до голови оборонного комітету ВРУ Олександра Завітневича, щоб розпитати про те, на якій стадії зараз підготовка законопроекту, чи збираються викликати "на комітет" голову СБУ і чи є шанс у президентського законопроекту, яким знову пропонується закрити декларації СБУшників, на розгляд у Раді.

- Нещодавно Давид Арахамія сказав, що законопроект про реформу СБУ буде винесено в зал на голосування у вересні. На якій стадії підготовка законопроекту?

- У нас в комітеті створено робочу групу з реформування СБУ. Зараз ведеться активна робота над законопроектом. Багато хто сприйняв слова Давида Арахамія так, що документ вже готовий, але у вересні ми його підготуємо тільки для винесення в зал для першого читання.

- До нього застосували рідкісну процедуру - відправили на повторне перше читання. Чи означає це, що ви фактично повністю будете переробляти документ?

- Реформа СБУ назріла давно. Робоча група переглядає дуже багато розділів. Ця процедура передбачає більш глибинні зміни структури закону.

- Одна з претензій міжнародних експертів, серед безлічі інших, була до того, що президентський законопроект пропонував для СБУ знову зробити основною правоохоронну діяльність. А не перетворити на розвідувальний орган, як в країнах Європи, наприклад. Яка позиція комітету в цьому питанні? Чи варто повертати подібні радянські норми?

- Ні. У законі, який подав президент, йдеться про те, що передбачається можливість залишити правоохоронні функції у служби, а перетворювати СБУ на правоохоронний орган - це зовсім інше, в законі цього немає.

На базі комітету робоча група працює над тим, щоб посилити конкретні функції, які стосуються саме Служби безпеки. Хтось вважає, що ми даємо функції розвідки СБУ - ні, ми розширимо повноваження в сфері контррозвідки, а це пряма функція Служби безпеки будь-якої країни.

- Чи курують процес підготовки документа з Офісу президента? Тому що раніше цим займалася заступник голови ОПУ Анна Коваленко, яку звільнили.

- Зараз законопроект повністю знаходиться в робочій групі на базі комітету. Раніше, наскільки я пам'ятаю, за кураторство над законопроектом з ОПУ відповідав Андрій Смирнов (заступник голови ОПУ, - "Апостроф"). Зараз в групу входять і співробітники Офісу президента, і РНБО, і представники офісу НАТО. Буває, наприклад, заступник голови ОПУ Роман Машовець.

- З огляду на все, що коїться в країні зараз, всі ці теракти, чи немає у вас бажання, як у голови оборонного комітету викликати на засідання голову СБУ Баканова? На закрите засідання.

- Всі операції проводилися згідно з протоколом. Найголовніше, що там не було жертв і поранених, і цю функцію - антитерористичну - СБУ виконує. Ми як комітет тримали ситуацію під контролем, СБУ давала нам достатньо інформації з приводу того, що відбувається. Наразі немає необхідності викликати на засідання комітету Івана Баканова.

- За останній тиждень в країні сталися два теракти. У зв'язку з цим, мені здається, повинні з'явитися питання до СБУ.

- У цьому плані претензій немає, антитерористичні функції СБУ виконуються. Комунікація з СБУ у нас зараз достатня.

- Президент навесні подавав законопроект, який викликав багато дискусій, - пропонував знову приховати декларації СБУшників. Чи буде повернення до цього питання на новій сесії?

- Це обговорюється, тому що це питання безпеки співробітників СБУ та їхніх сімей. Наші пропозиції будуть в тому, щоб відкривати, тобто показувати декларації на ті посади, які обираються, які більш публічні.

А якщо говорити про всіх співробітників, то, напевно, не варто. Вони і так заповнюють декларації, які знаходяться в закритому вигляді, щоб не було доступу до того, де живе людина, не було видно склад сім'ї. Якусь частину інформації, яка стосується людей, яких призначає президент, потрібно залишати відкритою. Але будемо відштовхуватися від безпеки співробітників СБУ.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Політика

Читайте також