Кінець минулого і початок цього тижня видались насиченими на міжнародні події, так чи інакше пов’язаними з Україною. У суботу і неділю у Мюнхені відбулась безпекова конференція, у понеділок, 17 лютого, у Парижі пройшов екстрений саміт, скликаний президентом Франції Емманюелем Макроном. 18 лютого в Саудівській Аравії відбулись перші з початку повномасштабного вторгнення перемовини між США та Росією. В той же день президент України здійснив візит до Арабських Еміратів та Туреччини. Усі ці події супроводжувались скандальними заявами. А ввечері 18 лютого Дональд Трамп оголосив про низький рейтинг Володимира Зеленського та закликав провести в Україні вибори. Які підсумки цих подій та як ситуація може розвиватись в подальшому – в матеріалі «Апострофа».
«Стусан» для європейців
Минулими вихідними в столиці Федеральної землі Баварія пройшла 61-а конференція з безпеки, де були присутніми представники майже 60 країн світу. Серед головних тем для обговорення стали ймовірність припинення війни в Україні протягом 2025 року та перспективи взаємовідносин між Сполученими Штатами Америки та європейськими країнами-учасницями НАТО. Але віце-президент США Джей Ді Венс у своїй промові говорив не стільки про Україну, скільки критикував європейських партнерів.
Зокрема, Венс заявив, що європейські країни бояться власних виборців. Через цей страх, за його словами, Америка нічого не зможе зробити для Європи, а ЄС - для американського народу.
Також у Мюнхені перемовини провели президент Зеленський та віце-президент США. У підсумку Зеленський відмовився підписувати угоду про рідкісноземельні метали.
17 лютого у Парижі президент Франції Емманюель Макрон скликав екстрений саміт країн ЄС після того, як спеціальний посланець президента США Дональда Трампа з питань Росії та України Кіт Келлог заявив, що Штати не бачать Європу за столом переговорів про припинення російсько-української війни.
Західні ЗМІ написали про «розчаровуючі» підсумки цього саміту, оскільки з жодного ключового питання, включно з відправленням миротворців в Україну, домовленостей досягнуто не було.
Що стосується безпекової конференції у Мюнхені, то вона, на думку кандидата політичних наук, експерта-міжнародника Станіслава Желіховського, стала своєрідним водорозділом між тим періодом який був у відношеннях між Європою і США до Мюнхена і після.
«Тобто цей захід фактично формалізував розкол. Європа зрозуміла, що тепер на США покладатись не треба, а треба розкривати свої гаманці і піклуватись про свою безпеку і обороноздатність самостійно», - каже Желіховський в коментарі «Апострофу».
«Те, що країни Заходу, фактично, розділилися — з одного боку це погано, але з іншого боку Європі потрібен був «чарівний стусан» для того, щоб почати щось робити, не розраховуючи постійно на США», - заявив у коментарі військовий експерт Іван Ступак. - Цей «стусан» був дуже потрібен, щоб показати - у житті все змінюється, і Європа також повинна дуже активно вкладатися у свою безпеку».
«Результати зустрічі в Парижі мене теж не здивували, - продовжує Станіслав Желіховський. - Поки що нема єдиної позиції з приводу миротворців в Україні. Тобто нам можна сподіватись тільки на зброю від партнерів. Ну і, звичайно, потрібно виробляти зброю самим. Ситуація складається так, що нам треба покладатись на власні сили».
А політолог, експерт-міжнародник Максим Несвітайлов підсумки саміту в Парижі охарактеризував дуже коротко і влучно: «Говорили-балакали, сіли та й заплакали».
Перемовини та емоції
Ще одна міжнародна подія, яка привернула увагу – переговори США і РФ в Ер-Ріяді. Російські пропагандистські ЗМІ дуже раділи з цього приводу і деякі пропагандисти ледь не танцювали, говорячи про те, що переговори про Україну пройдуть без участі України і долю України будуть вирішувати США та Росія. Але, насправді, цього не відбулося.
По закінчені події російський парламентер Ушаков заявив, що переговори пройшли «непогано», була «серйозна розмова з усіх питань». За його словами, сторони «домовилися просувати двосторонні відносини» і «поважати інтереси одна одної», але «поки що важко сказати, що позиції Росії і США зближуються».
При цьому, як заявив Ушаков, він сумнівається, що зустріч Путіна і Трампа може відбутися швидко. За його словами, «про конкретні дати важко говорити», а «окремі команди парламентерів Росії та США почнуть контакти щодо України свого часу» і рішення про початок таких переговорів ухвалить Путін.
Із свого боку держсекретар США Марко Рубіо повідомив, що будуть створені команди на високому рівні для переговорів про мир в Україні та для сприяння економічному співробітництву.
Він також наголосив, що завершення війни в Україні можливе лише за згодою всіх сторін.
Fox News повідомив, що на зустрічі представники США і Росії обговорювали триступеневий план завершення війни: припинення вогню, проведення виборів нового президента України та укладення угоди про мир.
«Якихось проривів від зустрічі делегацій Росії та США в Ер-Ріяді я те ж не бачу. Сторони домовились домовлятись, скажімо так», - каже Станіслав Желіховський.
Але, не дивлячись на скромні результати цієї зустрічі, президент Зеленський зробив гучну та емоційну заяву, що не визнає результатів цієї зустрічі і переніс запланований раніше візит до Саудівської Аравії.
"Нас не запрошували на цю російсько-американську зустріч у Саудівській Аравії, це для нас було сюрпризом. Інформацію ми отримали з медіа... Ми хочемо, щоб за нашою спиною ніхто нічого не вирішував. Мені здається, це справедливо. Будь-яка країна має двосторонній трек з іншими країни, прошу.. Можете обговорювати, що завгодно, але не можна приймати рішення без України, як завершити війну в Україні. Я не поїду в Саудівську Аравію... Ми щойно зв’язались і домовились, що 10 березня я буду з офіційним візитом. А Сполучені Штати, ми їх очікуємо в Києві", - наголосив український президент.
В свою чергу Дональд Трамп прокоментував перші офіційні переговори між американською та російськими сторонами і торкнувся України та війни. Основні тези американського президента такі:
- Росія "дуже добре показала себе" і прагне зупинити війну. "Вона хоче зупинити дикість, що там відбувається. Її солдати гинуть там тисячами щотижня. Це не американські солдати, це переважно російські та українські солдати, хоча й корейські також".
- "Міста (України) зруйновані. З Києвом це не зробили, бо, мабуть, економлять ракети. Але якби хотіли, то це було б не 20% країни, а 100%".
- Україні потрібні вибори. Підтримка президента Володимира Зеленського серед українців "впала до 4%".
- Трамп також наголосив, що він ніколи не бачив ніякої чіткої бухгалтерії щодо допомоги Україні.
На думку політтехнолога Віталія Бали, емоції Володимира Зеленського принесуть Україні тільки шкоду.
«Як написала Тhe Guardian, Україну в Ер-Ріяді поклали на стіл та ще не розрізали, але американці і росіяни розглядають, як це зробити. Зустріч в Ер-Ріяді закінчилась без конкретних результатів. Сторони домовились домовлятися. Але Зеленський чомусь заметушився і поспішає робити поспішні заяви. Він сказав, що не визнає результатів зустрічі росіян з американцями в Ер-Ріяді та відмінив візит до Саудівської Аравії. Реакція Трампа теж була різкою. Він образився, назвав Зеленського некомпетентним і звинуватив його у затягуванні війни. Трамп не буде нянчитись с Зеленським, як Байден. Це треба розуміти. Емоцій в політиці бути не повинно. Але, Зеленський своїми емоціями може, на жаль, наробити дурниць», - каже експерт в коментарі «Апострофу».
Згоден з Віталієм Балою і політолог Володимир Фесенко.
«Перш за все, треба уникати емоційної реакції. Обмін емоціями може лише загострити і ускладнити ситуацію. Потрібно від Офісу президента зробити виважену, спокійну (без конфронтації і звинувачень) але принципову заяву, що ми вважаємо оцінки, які пролунали, несправедливими, нагадати, про причини цієї війни, і про те, що спроби домовитись, руйнувались самою Росією. Але одночасно треба заявити, що Україна не відмовляється від переговорів, буде їх продовжувати, виступає за якомога скоріший початок прямих переговорів з Росією за участі США та інших посередників, але не піде на ультимативні поступки Росії», - пояснив в коментарі політолог.
Між тим, Володимир Зеленський на пресконференції відповів Трампу:
- Я вважаю, що США допомогли Путіну вийти із багаторічної ізоляції через повномасштабне вторгнення. Ніхто не роздратований. Ми до всього готові.
- Історія про те, що 90% допомоги від США...Ми з вами розуміємо, що правда вона трішки інша, хоча безумовно ми вдячні за допомогу. Я би хотів, щоби було більше правди у команди Трампа;
- Якщо хтось хоче мене поміняти прямо зараз, то прямо зараз не вийде…якщо ми говоримо про 4%, то ми бачили цю дезінформацію, ми розуміємо, що вона іде від Росії, і у нас є докази;
- Нам війна коштувала 320 млрд 120 млрд - це ми, народ України, платники податків. 200 млрд – це США та європейські союзники. Це пакети зброї. Всього США дали нам близько 67 млрд зброєю та 31,5 млрд – пряма фінансова допомога в бюджет;
- Були також окремі програми, безумовно, ми вдячні за гуманітарну допомогу, але не можна стверджувати, що загальна вартість допомоги становила $500 мільярдів, і вимагати їхнього повернення мінералами чи чимось іншим. Це несерйозна розмова. Проте ми готові до серйозного документа. Нам потрібні гарантії безпеки.
Яка буде реакція американського президента та як буде розвиватись ситуація далі, стане відомо вже в найближчим часом.
«Вважаю, що процес тільки починається і усі знаходяться на етапі рекогносцировки», - каже Віталій Бала.
Синергія зла
Підсумки бурхливих п'яти днів підбив у коментарі «Апострофу» політолог Євген Магда: «Я думаю, що протягом останніх 5 днів відбулись серйозні зміни у геополітичній ситуації, які можна коротко описати у такий спосіб: США перестали бути лідером демократичного світу і показали всім, що вони будуть піклуватись виключно про свої інтереси, трансатлантична єдність, принаймні неформально, переживає непрості часи. Я не виключаю, що Трамп і його адміністрація перебувають в зоні рефлексивного управління з боку росіян, які вправно його хвалять і підтягують у своїх інтересах. Європа б хотіла захищати європейські цінності, але для цього потрібні грубі гроші. Швидко змінити бюджети на сьогоднішній день не можливо. Той європейський політик, який буде закликати готуватися до війни, просто втратить владу. Україна зіткнулася з дуже потужними викликами і насправді нашій владі доведеться постійно маневрувати і шукати ситуаційні альянси, шукати підтримку тут і зараз, розповідати, як Україна готова діяти. Але, на жаль, це нагадує казку про втрачений час, який на сьогоднішній момент існує і ця казка є актуальною. І я сподіваюсь, що ми цю казку перепишемо на власний лад».
«Трамп - зло, з яким нам доведеться співіснувати. Путін - зло, яке хоче нас знищити. Синергія зла», - вважає Магда.