RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Без Криму в голові: чи буде Зеленський добивати Рабиновича слідом за Медведчуком

Рабиновичу може дорого обійтися карта України без Криму

Рабиновичу може дорого обійтися карта України без Криму Вадим Рабінович Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

Градус протистояння між Банковою і лідерами одного з крил ОПЗЖ Віктором Медведчуком і Вадимом Рабиновичем наростає. Політики, що потрапили під санкційний прес, змушені йти на загострення, роблячи різкі кроки в публічному просторі. І не завжди їх дії обдумані: остання з них - публікація Рабиновичем у себе в Facebook карти України без Криму. Дуже серйозне діяння, за яке у вітчизняному КК передбачений цілком реальний кримінальний строк. Чому не всім соратникам Медведчука і Рабиновича на руку перехід в радикалізацію і як на Банковій можуть скористатися їхніми прорахунками - читайте в матеріалі "Апострофа".

Медведчук і Рабинович хочуть загострення, а Льовочкін мовчить

Незважаючи на формальне об'єднання структур Віктора Медведчука і Сергія Льовочкіна, насправді вони дуже звикли діяти автономно: в минулому між ними було так багато протиріч і гризні, що навіть у нинішній ситуації "накату" з боку влади - консолідуватися неймовірно складно. Не допомагає в цьому плані і позиція Банкової: в Офісі президента демонстративно ігнорують друге крило партії, куди крім Льовочкіна входить і Юрій Бойко - найрейтинговіший політик цієї сили. Не в останню чергу, завдяки тому, що екс-глава Адміністрації президента часів Віктора Януковича вельми непогано комунікує з нинішнім главою Офісу президента Андрієм Єрмаком. Всі удари Банковій наносяться по активам Медведчука, моментально перетворивши його з надвпливого лідера партії в токсичний придаток, від якого багато проблем, а от користі практично немає.

Після перших введених санкцій на початку лютого в "Слузі народу" очікували від ОПЗЖ вельми жорсткої реакції - як мінімум, блокування трибуни Верховної Ради, виклику. Як повідомляли джерела "Апострофа", оскаженілий через закриття каналів Медведчук, дійсно виступав за агресивний сценарій, проте крило Сергія Льовочкіна відмовилося йти на загострення. Тому все обмежилося емоційним спічем Вадима Рабиновича з трибуни і парою жорстких коментарів ЗМІ.

"Таке відбувається, коли в партії немає монолітності, є груповщина. Є група "газовиків" Льовочкін-Бойко, є група Медведчука - судячи з усього, у них інтереси різняться. Зрештою мова піде про те, що Медведчуку потрібно буде радикалізувати позицію, але до цього схоже не готова група Льовочкіна-Бойка. Відповідно у них може пробігти тріщина, і я не виключаю, що ці зусилля будуть ззовні стимулюватися. Можливо, Офісом президента, щоб вивести на поле південного сходу більш помірний політичний проект без такого явного проросійського шлейфу, який тягнувся за Медведчуком", - зазначив у розмові з "Апострофом" керівник аналітичного агентства "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

Не секрет, що в ОПЗЖ навіть немає чіткого розуміння, хто піде від партії на президентські вибори - є найпопулярніший кандидат Юрій Бойко, але свої амбіції є і у Віктора Медведчука, а віднедавна по ЗМІ почали розганяти явно замовні меседжі про те, що наступним кандидатом може і зовсім стати... дружина Медведчука і телеведуча Оксана Марченко, яка заявила про вступ до лав партії відразу після введення другої хвилі санкцій. Ще одна ознака існуючих всередині проблем - заміри соціологів, які частенько включають в списки кандидатів в президенти і Бойка, і Медведчука, зменшуючи тим самим рейтинг обох. У будь-який іншій українській парламентській політсилі таке "двовладдя" в принципі неможливе.

Юрій Бойко та Віктор Медведчук Фото: УНІАН

Зеленський отримав пас від Рабиновича

1 березня Рабинович опублікував у себе на Facebook карту України без Криму і з позначенням "ДНР-"ЛНР" на сході під красномовним заголовком "На якій мові говорить Незалежна". Карта була намальована одним з російських видань, але відповідальності з нардепа це не знімає.

"Публікуючи карту України без Криму, ви скоюєте кримінальний злочин, і, сподіваюся, понесете за нього покарання", - відразу ж написав в коментарях до посту екс-нардеп, член наглядової ради "Укрзалізниці" Сергій Лещенко. На що Рабинович, до речі, відповів нецензурною лексикою.

Однак Лещенко правий, оскільки відповідальність за такі дії прописана у другій частині 110 статті КК України. Згідно з чинним законодавством, такі дії представника влади караються терміном від п'яти до 10 років і конфіскацією майна. До речі, не так давно по цій же статті СБУ відкрила кримінальну справу проти Анатолія Шарія - він також публікував в мережі карту без Криму. Так що буде вкрай дивно, якщо цього разу спецслужба промовчить.

Втім, поспішати там теж не планують. "Апостроф" звернувся в СБУ з відповідним питанням, де нам відповіли наступне: "Зараз цю ситуацію вивчають і аналізують відповідні підрозділи СБУ. За результатами будемо інформувати додатково", - відповів нам керівник прес-служби спецслужби Артем Дехтяренко.

"Кілька років тому в Україні посадили пару блогерів, які поширювали у паблік "Вконтакте" хвалебні пости про "русский мір" та інший контент, які обвинувачення охарактеризувало як антиукраїнські. Тобто багато що залежить від роботи адвокатів і те, як за справу візьмуться слідчі. Думаю, що справу проти Рабиновича відкриють, але чи закінчиться це чимось вагомим - не беруся судити", - зазначив у розмові з виданням юрист Аркадій Нестеренко.

Втім, неприкриті сепаратистські замашки Рабиновича дають прекрасний привід Банковій влаштувати ще одне показове "побиття" - тепер вже Рабиновича. В якому форматі? Крім СБУ не варто забувати про ще один улюбленому інструменті Зеленського - РНБО. У будь-якому випадку, "кейс" Рабиновича може зіграти тільки на користь нинішнього президента.

СІЗО Фото: УНІАН

Бойко може піти в центризм

"Медведчук в якійсь мірі завжди є проблемою - як для України, так і для Льовочкіна. Тому і відбуваються у них ці внутрішні конфлікти. Я думаю, що і Юрій Бойко однозначно виграє від таких дій щодо Медведчука. Та й Офісу президента конкурувати з Бойком на наступних виборах простіше - особливо без ресурсів Медведчука", - зазначив у розмові з "Апострофом" політичний експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Максим Степаненко.

Незважаючи на чутки, що витали ще восени, про можливі перевибори парламенту, зараз складається враження, що Зеленський має намір утримувати це скликання Верховної Ради до останнього - при всіх труднощах, що виникають, Офісу президента все ще вдається продавлювати потрібні рішення за допомогою монобільшісті. Такої конфігурації в парламенті в найближчі роки ми точно не отримаємо. Крім того, Банковій вигідно потягнути час і з іншої причини - позбавившись медіа-підтримки, проект ОПЗЖ напевно почне втрачати позиції. Ще сильніше підкосити партію може поява сильних конкурентів, про яких, кажуть, вже замислюються і на Банковій і серед окремих олігархів, які повинні розуміти, що їм випав унікальний шанс зайняти електоральне поле на півдні і на сході України.

Та й суперечності всередині ОПЗЖ напевно будуть наростати: радикальні кроки від зв'язки Медведчук-Рабинович явно не вписуються в стратегію Льовочкіна і Бойка, які хоч і є лідерами проросійської сили, але все-таки не настільки токсичні, як їхні ситуативні союзники. Більш того, сам Бойко під час перебування на посаді голови "Республіканської партії України" позиціонував себе як центриста. З тих часів минуло більше 15 років, але що заважає спробувати повторити цей шлях знову?

Та й перемога Віктора Януковича на президентських виборах 2010-го року, як відомо, відбулася не в останню чергу завдяки тому, що його позиціонували як "міцного господарника". Радикалізм групи Медведчука-Рабиновича тут може тільки зашкодити. А тому варто очікувати, що Бойко-Льовочкін будуть стояти осторонь, поки їх колег будуть добивати в урядовому кварталі...

Читайте також