RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Спорт

Почав боротися за спорт в Україні, щоб не було як з Лукашенком - Жан Беленюк

Жан Беленюк про скандали у НОК та боротьбу за український спорт

Жан Беленюк про скандали у НОК та боротьбу за український спорт Фото: УНІАН

Скандал довкола Національного олімпійського комітету України не вщухає. Після обрання нового очільника організації, яким став діючий міністр спорту Вадим Гутцайт, до складу НОК увійшло чимало одіозних осіб, відомих своїми проросійськими поглядами. Серед них першими помітили народних депутатів з нині забороненої партії ОПЗЖ Нестора Шуфрича та Григорія Суркіса. Не бажаючи працювати в такому токсичному колективі, заяву на вихід зі складу НОК написали легенда футболу Андрій Шевченко, олімпійський чемпіон та народний депутат Жан Беленюк, президент Федерації хокею України Георгій Зубко та інші. У зв'язку із суспільним обуренням, Шуфрич та Суркіс також подали заяву на вихід, але у списку членів організації все одно залишається багато колишніх "регіоналів" та нинішніх членів ОПЗЖ, відомих своїми зв'язками з росією.

Про таємне голосування за включення до складу НОК, позицію щодо скандалу з новим очільником організації Вадимом Гутцайтом та подальшу боротьбу за український спорт - в ефірі Апостроф TV розповів олімпійський чемпіон ЖАН БЕЛЕНЮК.

– Як в НОК відреагували на вашу заяву про вихід?

– Своє рішення про вихід я ухвалив декілька днів тому і опублікував заяву у своїх соцмережах. А яким чином відреагували в Комітеті, я не знаю. Я нікого не питав, це моє особисте бачення, тому я ухвалив таке рішення - от і все.

Читайте: Беленюк дав жорстку відповідь на скандальну заяву президента МОК про росіян

– Що для вас стало основною мотивацією? Тобто було ж зрозуміло, хто є ті люди в складі НОК. Але в який момент ви відчули, що не хочете розділяти з ними цю роботу?

– Перш за все хочу сказати, що дуже добре, що суспільство таким чином реагує. Українці стають громадянами своєї держави і це дуже правильний вектор, який позитивно впливає навіть на такого роду події. Коли українці не хочуть миритися з подібними речами, коли представники НОК, зокрема, через яких зараз триває ця війна, входять до Національного олімпійського комітету. Це та організація, яка безпосередньо представляє Україну на міжнародній арені, відстоює її права і повинна продукувати саме проукраїнську позицію. НОК називають другим Міністерством закордонних справ, тому це дуже важливо.

Ми зараз з колегами будемо звертатися до НОК, щоб вони надали нам списки людей, які голосували за включення одіозних представників до складу Комітету. Тому що таємним за статутом є голосування лише з обрання очільника НОК, а от голосування за включення до складу Комітету не має бути таємним. Я думаю, що нам потрібно дізнатися поіменний список тих людей, які голосували та повинні, з моєї точки зору, нести відповідальність за ухвалені ними рішення.

Хочу сказати з приводу самої асамблеї, хоч нам і кажуть, що це все було демократично, але статут прописаний так, що він більше схожий на статут закритого акціонерного товариства. Тобто в будь-якому випадку все буде так, як потрібно очільнику. І попри явний конфлікт інтересів, тому що голосують представники Федерацій, на посаду балотується чинний міністр молоді та спорту, ми прийняли цей виклик, розуміючи, що ми маємо поборотися для того, щоб у нас в демократичній країні не було виборів без вибору, як, наприклад, в Білорусі. Там Лукашенко передав НОК своєму сину.

– А яка позиція самого Вадима Гутцайта з приводу цієї ситуації?

– Я не знаю. Наскільки мені відомо, представники ЗМІ просто не можуть до нього додзвонитися. Ось така позиція. Нам же немає чого приховувати, ми йшли відкрито і зараз залишаємося абсолютно відкритими і спілкуємося зі ЗМІ.

Та хочу сказати, дуже погано, що у нас поки не сформований інститут репутації. Тому що подібні історії, коли одна людина очолює Федерацію фехтування, очолює Міністерство молоді та спорту, яке фінансує як Федерацію, так і НОК, який ця людина також очолила - це ж очевидний конфлікт інтересів. І ця людина заявляла, що піде с посади міністра, як тільки очолить Комітет. Але чогось я поки не бачу його заяви про звільнення. Треба просто аналізувати все, що було сказано, з тою ситуацією, яку ми маємо наразі.

І на мою думку те, що суспільство вже не готове до нав'язування певними суб'єктами свого бачення розвитку спорту, використовуючи свій адмінресурс, що суспільство цьому протистоїть публічно - це дуже добре.

– Ці одіозні представники увійшли не лише до складу НОК, але й велика їх кількість досі сидить у стінах парламенту. Як представник правлячої політичної сили, скажіть, чи є сьогодні розуміння того, що це питання також треба вирішувати?

– Я думаю, що це питання точно треба вирішувати. Тому що ті люди, які довгий час підігравали рф, а ми зараз бачимо, як через атаки росії люди живуть без світла та води, вони планують своє майбутнє, а їх просто вбивають тільки через те, що вони українці і хочуть бути незалежними. І ті поплічники Кремля, які будучи тут, виступали в ролі п'ятої колони, вони точно повинні бути не у Верховній раді.

Але це не простий процес, тому що ми вибудовуємо демократичну та правову державу. І я вважаю, що все повинно бути саме в рамках закону, щоб не було свавілля. Але я думаю, якщо буде політична воля, то папочки на подібні фігури точно є.

Читайте також

Новини партнерів