У часи війни спорт має другорядне значення. Проте так може здатися тільки на перший погляд. Виступи українців на міжнародних спортивних майданчиках - це спосіб зайвий раз звернути увагу світу на націю, яка продовжує давати відсіч переважаючим силам ворога. Водночас важливо витісняти російських представників, адже спортивна спільнота не толерує агресивної політики Росії. “Апостроф” запитав у міністра молоді та спорту Матвія Бідного про поточні здобутки української молоді на Універсіаді, реформу спорту в Україні та повернення Володимира Кличка в бокс.
- У Турині триває зимова Універсіада-2025. Збірну України представляють 55 спортсменів із 21 закладу вищої освіти Києва та 11 областей України. Як можете оцінити виступи нашої молоді?
- Універсіада надихаюча, тому що, безумовно, успіхи наших університетських атлетів - це запорука подальших успіхів у спорті. Це говорить про те, що університетський спорт почуває себе непогано, незважаючи на війну, всі складності, в яких сьогодні живе Україна.
- Розкажіть, будь ласка, про клубну систему спорту, яку просуває відомство: що це дасть.
- Ми просуваємо реформу спорту як галузі. Наші діяльність побудована на принципах надання додаткових можливостей для громад передусім. Також через зміну підходу громад до роботи, створення громадських спортивних клубів, сприяння громадській ініціативі до розвитку спорту, має змінитися і вигляд самих Федерацій як ключових організацій, які мають розвивати ті чи ті види спорту в Україні. Це така позитивна дія, яка дає додаткові можливості громадам і сподівання на те, що Федерації видозміняться і набудуть додаткової спроможності, щоб з часом дати Федераціям більше повноважень і запитати більше відповідальності.
- А як це пов’язано з фінансуванням спорту?
- На фінансування спортивної галузі в Україні, особливо з огляду на війну, щиро кажучи, гріх жалітися. Питання в тому, як спрямовується це фінансування, які стимули модель фінансування створює. Тому якщо ми трошки змінимо вектор, коли ми почнемо підтримувати, власне, ініціативи, ініціативних прогресивних людей, які думають про розвиток, шукають нові способи й підходи, - зміниться і результат такого фінансування. Тому, думаю, навіть за умови збереження нинішніх обсягів фінансування можна отримати суттєві зміни в суспільстві. Ми нещодавно рахували, в одній з областей вихованець ДЮСШ (дитячо-юнацька спортивна школа - ред.), якщо брати тільки витрати на заробітну плату вчителів, обходиться приблизно в 1600 грн на місяць. Це вартість абонемента в престижний люксовий клуб. Тому говорити про те, що в нас немає на це грошей, — це брехати самим собі. Питання: як ми ці гроші використовуємо, які стимули ми створюємо, розподіляючи саме таким чином, а не інакше.
- Україна працює у напрямку усунення росіян і білорусів з міжнародних спортивних майданчиків. Як оцінюєте роботу у цьому напрямку?
- Україна вже зробила дуже багато. Фактично станом на сьогодні Міжнародний олімпійський комітет призупинив членство олімпійського комітету Росії. Олімпійський прапор заборонений на всіх міжнародних змаганнях, росіяни виключені з міжнародного спортивного руху. Для нас дуже важливо підтримувати розуміння у міжнародній спортивній спільноті про те, що ми не маємо давати наших ворогам можливості політизувати спортивні арени, проводити там свою пропаганду. Сьогодні нам це вдається, зважаючи на те, що Росія витрачає колосальні зусилля, ресурси, щоб змінити ситуацію на свою користь. Але ми продовжуємо протидіяти.
- Володимир Кличко нібито хоче повернутися в бокс. Яка ваша реакція?
- Щиро кажучи, дуже мало про це знаю. Десь чув у новинах… Вважаю, що взагалі спорт - це добре, особливо, коли відомі постаті, які собою знаменують Україну, повертаються в спорт.
- А якщо навпаки - йдуть зі спорту в політику? Наприклад, Усик може піти…
- Не знаю, тут утримаюсь від коментарів.