RU  UA  EN

Пʼятниця, 15 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.40
НБУ:USD  41.00
Світ

Русофіл, єврофіл або націоналіст: хто може замінити Лукашенка в Білорусі?

Олександр Лукашенко Фото: president.gov.by

Протести в Білорусі викликали гарячі дебати про можливу передачу влади в Мінську. Але питання про те, хто замінить багаторічного правителя країни Олександра Лукашенка і отримає підтримку більшості білорусів, далеко не ясне.

Після десятиліть автократичного правління з мінімальним або відсутнім публічним політичним простором Білорусь все ще не має організованої продемократичної політичної сили. Це ускладнює прогнозування того, хто може стати потенційним лідером.

Зрештою, три найпопулярніших опозиційних діяча напередодні президентських виборів 9 серпня - Віктор Бабарико, Валерій Цепкало та Сергій Тихановський, якого пізніше представляла його дружина Світлана, - рік тому не вважалися ймовірними претендентами.

Якщо Лукашенко піде у відставку або погодиться на вільні і справедливі вибори, це відкриє двері для десятків інших потенційних кандидатів.

Ясно, однак, те, що існує ряд політичних шаблонів, в які міг би вписатися будь-який новий білоруський лідер.

Для видання Politico білоруський журналіст і координатор програм Free Press Unlimited Марія Садовська-Комлач зробила розбивку потенційних профілів.

Русофіл

Проросійський кандидат звинуватить уряд Лукашенко в спробі відвернутися від Москви не дивлячись на те, що він користувався величезною фінансовою і політичною підтримкою Кремля. Вони будуть нагадувати виборцям, що в 2005 році уряд обіцяв ввести загальну валюту з Росією, але цього так і не відбулося незважаючи на те, що продовжував отримувати вигоду від російських ринків і фінансових субсидій.

Вони будуть націлені на пробілоруських кандидатів, навішуючи на націоналістів ярлик "нацистів", і будуть стверджувати, що білоруська мова більше не повинна вважатися державною мовою, враховуючи, що більшість населення щодня говорить російською. Вони виступатимуть за більш тісні зв'язки і більш швидку співпрацю з Москвою і будуть зображувати себе надійними партнерами Кремля.

Найбільш ймовірні кандидати: Олег Гайдукевич, в.о. депутата від Ліберально-демократичної партії Білорусі. Хоча він приєднався до кампанії з переобрання Лукашенка, Гайдукевич критикував жорстоке поводження влади з протестувальниками і членами опозиції після виборів. Він також оголосив про створення Народно-патріотичного руху Білорусі, партії, основною метою якої є збереження зв'язків з Росією, і Організації Договору про колективну безпеку, військового союзу пострадянських держав.

Інший потенційний кандидат - Ельвіра Мірсалімова, заступник голови руху "Громадянська злагода", яке управляє прокремлівським ЗМІ "Політрінг". Вона критикувала білоруську владу за нездатність зміцнити відносини з Росією, неодноразово заявляла, що білоруси - росіяни, і називала Йосипа Сталіна "видатним політичним лідером".

Інші кандидати: Віктор Бабарико - керуючий банку з проросійськими поглядами, який мав намір балотуватися на президентських виборах, але йому не дозволили увійти, незважаючи на збір понад 300 тисячі підписів. Валерій Цепкало, кандидат в президенти, який втік до Європи через Москву, також є варіантом. Він написав відкритого листа президенту Росії з проханням припинити підтримувати Лукашенко (а також закликав західних лідерів підтримати протести).

Хто їх підтримає? Підтримка цього кандидата, швидше за все, буде залежати від того, наскільки близьких відносин з Росією вони, за їхніми словами, хочуть.

За даними незалежного опитування Білоруської аналітичної майстерні, проросійські настрої в Білорусі впали до 20-річного мінімуму: менше 50 відсотків підтримують подальшу інтеграцію з росіянами, як показало опитування в грудні 2019 року, і тільки 3,7 відсотка білорусів підтримують ідею стати суб'єктом Російської Федерації .

Проте, кількість тих, хто хотів би жорстких кордонів з Росією, також незначне - 6,8%. В цілому, близько 42% вважають, що для Білорусі краще зберегти союз з Росією, ніж приєднуватися до Європейського союзу, а 76% вважають, що двом країнам слід підтримувати дружні відносини.

Єврофіл

Будь-яка кампанія по заміні Лукашенко, ймовірно, буде включати як мінімум одного честолюбного проєвропейського лідера, який спробує апелювати до європейської ідентичності білорусів і розіграти близькість країни до ЄС.

Білорусь межує з трьома країнами ЄС і є учасником Східного партнерства, спільної ініціативи ЄС і шести країн Східної Європи - те, що, як буде стверджувати проєвропейський кандидат, дає Мінську шанс позбутися залежності від Росії, і прагнути до тіснішої інтеграції з ЄС.

Кандидат зобов'язується добиватися таких же переваг, як Україна чи Грузія: наприклад, угода про асоціацію, торговельні пільги або безвізовий режим для громадян. А оскільки ЄС не прагне відкривати переговори про вступ для потенційних нових членів зі Східної Європи, кандидат-єврофіл зможе стверджувати, що зміцнення зв'язків з ЄС не обов'язково означає повне відштовхування від Росії.

Найбільш ймовірні кандидати: єврофіли, швидше за все, будуть частиною традиційної опозиції і будуть мати зв'язки з європейськими інститутами, включаючи найбільш впливові групи і фракції Європейського парламенту. Претендентами можуть бути кілька політиків: Андрій Санніков, колишній заступник міністра закордонних справ у вигнанні і екскандидат в президенти, який є лідером ініціативи "Європейська Білорусь"; Олександр Мілінкевич, ще один екскандидат в президенти і лідер руху "За свободу"; і Анатолій Лебедько, колишній глава "Об'єднаної громадянської партії". Інший можливий претендент - Ольга Кавалькова, політична фігура нового покоління, яка відбуває 10 діб в'язниці за участь в організації протестів і має хороші зв'язки в Брюсселі та інших європейських столицях.

Інші кандидати: Павло Латушко, колишній міністр культури і колишній посол в Польщі і Франції. Він відкрито виступив проти Лукашенка після серпневих виборів і став помітною фігурою в протестах, а також став членом президії Координаційної ради опозиції.

Хто їх підтримає? Згідно з дослідженням BAW, близько 32% білорусів вважають, що їхнє життя покращиться, якщо Білорусь укладе партнерство з ЄС, а не залишиться в союзі з Росією. У цієї бази є потенціал для значного зростання, як показало опитування, проведене в минулому році в рамках проекту EU Neighbours East (Сусіди ЄС на Сході): близько 89% білорусів мають позитивний або нейтральний імідж ЄС, а 51% людей в Білорусі довіряють ЄС.

Якщо еврофільний кандидат зможе підтримувати дружні або нейтральні відносини з Росією, прагнучи до більш тісної співпраці з ЄС, він може навіть заручитися підтримкою русофілів - особливо якщо ЄС активно підтримує позицію, згідно з якою Білорусі поки не потрібно вибирати між Росією і ЄС.

Націоналіст

За інших обставин цього кандидата назвали б "патріотом". Але після десятиліть домінування російської мови в освіті, бізнесі та уряді будь-кого, хто виступає за білоруську ідентичність і мову, швидше за все, будуть зображувати екстремістом (або, кажучи мовою деяких прокремлівських діячів, "нацистом").

Цей кандидат представлятиме білоруськомовних, які відчували себе виключеними та дискримінованими попереднім урядом. Їх цінності можуть варіюватися від консерватизму до неолібералізму, але їх основна увага буде зосереджена на відновленні статусу білоруської мови і скасування офіційного визнання російської мови, який став другою державною мовою на референдумі 1995 року.

Найбільш ймовірні кандидати: політик у вигнанні Зенон Позняк міг би стати одним з головних претендентів (якщо закони будуть змінені, щоб дозволити балотуватися в президенти тим, хто прожив за межами країни більше 10 років). Люто налаштований проти Росії, Позняк бачить руку Кремля в більшості нинішніх опозиційних рухів і підставних осіб.

Інший потенційний кандидат - Павло Северинець, харизматичний і відомий християнський демократ, який відігравав активну роль в пробілоруських рухах з середини 1990-х років і брав участь в президентських виборах 2010 року. Заарештований напередодні виборів в серпні цього року, йому загрожує до 15 років тюремного ув'язнення за звинуваченням у заворушеннях, і він вже відсидів більше 75 днів за участь в несанкціонованих публічних зборах.

Інші кандидати: Колишній депутат і заступник голови Товариства білоруської мови Олена Анісім є активним прихильником цього питання і відкрито заперечує позицію Лукашенка по ньому.

Хто їх підтримає? Підтримка цих кандидатів, ймовірно, буде виходити від освіченої меншини, яка говорить білоруською мовою по всій країні. Активісти вже домоглися успіху в просуванні освіти білоруською мовою для своїх дітей і розширенні офіційного використання білоруської мови.

(Близько 60% білорусів вважають білоруський своєю рідною мовою, за даними державного телеканалу ОНТ. Офіційні опитування показують, що ця цифра наближається до 47%, причому стільки ж вважають російську і білоруську рідними мовами.)

Якщо націоналістичний кандидат занадто консервативний щодо прав меншин - наприклад, стверджує, що геїв слід виключати з продемократичних рухів і називає гомосексуалізм хворобою, як це зробив Северінець, - деякі з їхніх потенційних прихильників можуть замість цього вибрати кандидата-єврофіла. Або, що, можливо, більш імовірно, вони могли б підсилити тиск на всіх кандидатів, щоб вони взяли на себе зобов'язання підтримати відродження білоруської мови.

"Демократичний" Лукашенко

З огляду на те, як довго Лукашенко перебував при владі, не дивно, що принаймні один кандидат буде прагнути зберегти деякі з найбільш популярних стовпів режиму Лукашенка, такі як його пенсії та схеми соціального забезпечення, його важку руку в економіці і підтримку офіційного статусу російської мови.

Вони пообіцяють більш розслаблений контроль в інших областях, наприклад, надання більш високого рівня свободи слова та участі в політичному житті. Вони також будуть прихильниками дуже поступових економічних реформ, але дотримуватимуться стратегії Лукашенка, що складається у відтискуванні ЄС і Росії один від одного, коли справа стосується зовнішньої політики.

Найбільш ймовірні кандидати: нинішні або недавні урядовці, такі як експрем'єр Сергій Румас або нинішній міністр закордонних справ Володимир Макей. Обидва були названі можливими претендентами і раніше, але, що не дивно, спростовували всі чутки про їх політичні амбіції.

Інші кандидати: Це малоймовірний сценарій, але Лукашенко може поступитися тиску і стати більш помірним правителем, щоб залишитися на своєму посту.

Хто їх підтримає? Багато білорусів стурбовані своїми економічними перспективами і можуть бути схильні голосувати за представника істеблішменту, якщо він пообіцяє підтримувати економіку країни та захищати гроші на прожиття.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Світ

Читайте також

Поруч з Путіним: чим завершиться суд над керівництвом Ізраїлю

На Заході з'явилося велике лобі, яке виступає проти Ізраїлю

Ресурси Росії вичерпуються: як Путін намагається отримати від Китаю гарантії

І Україна, і Росія зараз відчувають брак ресурсів, і тому активно шукають допомоги в інших країнах

Від Парижу до Будапешта: навіщо Сі влаштував турне по Європі

Китаю дуже важливо закріпитись у Європі на тлі протистояння зі США