Роботи з добудови об’єктів збанкрутілого банку «Аркада», а також будівництва ЖК «Н2О» відбуваються у плановому режимі. Більше тисячі інвесторів вже отримали довгоочікувані квартири.
Про це повідомив голова Дирекції з добудови об’єктів «Аркади» Віталій Щербаков.
За його словами, у ЖК «Патріотика» з моменту підписання Меморандуму в 2021 році було введено в експлуатацію і заселено два будинки – №16 та 26, що в сумарно складає понад тисячу квартир. Загалом у ЖК «Патріотика» наразі активно добудовуються ще сім будинків – №19, 20, 21, 22, 23, 27 і 32.
«У ЖК «Еврика» готуємо до введення в експлуатацію найближчими тижнями три будинки – №14, 15, 18. В активній фазі роботи ще по чотирьох будинкам – №6, 16, 17, 23. Крім того, найближчим часом планується підписати протокол з вже зареєстрованими кооперативами будинків №5 та 22, після чого роботи почнуться й на цих об’єктах», - розповів Щербаков.
Таким чином, з 35 будинків, добудову яких було передбачено Меморандумом від 2021 року, на сьогодні 18 будинків вже введені/готуються до введення в експлуатацію або перебувають в активній фазі будівництва.
"Плюс в обидвох житлових комплексах «Аркади» активно добудовуємо дитячі садочки – по одному на кожен комплекс. Відтак, можна з впевненістю сказати, що більшість об’єктів «Аркади» на сьогодні активно добудовуються. Це, без перебільшення, вже значний результат. Все це стало можливим завдяки сукупності значної кількості факторів", - додав Щербаков.
Як пояснив Щербаков, перший і дуже важливий з точки зору подальших перспектив фактор – це початок будівництва нового ЖК «Н2О» та залучення коштів інвесторів.
"Кошти від продажу 10% житлових і нежитлових приміщень ЖК «Н2О» (Частки на добудову) відповідно до Меморандуму направляються на добудову об’єктів Аркади. І перші такі кошти Частки на добудову вже є – внесені інвесторами колишнього ЖК «Патріотика на озерах» у якості доплати за зміну свого об’єкту на об’єкт в новому ЖК «Н2О» (така можливість була передбачена для інвесторів ЖК «Патріотика на озерах» Меморандумом)", - каже голова Дирекції.
Другий важливий фактор, за словами Щербакова, це добровільне об’єднання інвесторами багатьох будинків в кооперативи і збір ними коштів на добудову. Фактично, таке волевиявлення інвесторів ряду будинків неймовірно прискорило процес добудови будинків «Аркади», тим більше в умовах воєнного часу.
Ще один важливий момент - це фінансування будівництва мереж ЖК «Патріотика» та «Еврика»за кошти компанії Stolitsa Group, наданими в порядку авансування, без виконання яких добудова будинків не мала б сенсу, та покриття попередніх заборгованостей підрядникам.
І нарешті, четвертий важливий фактор - на сьогодні успіх добудови ЖК «Еврика» багато в чому залежить від тісної взаємодії з замовником будівництва – Київським національним університетом імені Тараса Шевченка.
«Все це було б неможливим і без повного та всебічного супроводження процесу добудови без експертизи та ресурсу компанії Stolitsa Group – а це адміністрування усіх процесів, юридичний супровід, технічний нагляд, супровід тендерних процедур, коригування та погодження проєктної і технічної документації та інше», - каже Щербаков.
Крім того, Віталій Щербаков спростував нещодавню інформацію про нібито скасування дозволу на будівництво ЖК «Н2О», назвавши її черговою хвилею інформаційної кампанії проти інвесторів «Аркади» і компанії Stolitsa Group. На сьогодні ЖК «Н2О» активно будується, продаж квартир у ньому вже стартував, у даного житлового комплексу вже є немало нових інвесторів.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду про скасування дозволу на будівництво «Н2O» він назвав незаконним і необґрунтованим, адже воно було прийняте з грубим порушенням норм процесуального і матеріального права. Водночас воно не впливає на будівництво, адже є рішенням суду першої інстанції і буде оскаржено. На час апеляційного оскарження до моменту ухвалення рішення суду апеляційної інстанції рішення Волинського суду не має юридичної сили.
«Відповідно на сьогодні дозвіл на будівництво є чинний, будівельні роботи можуть і мають виконуватись. Stolitsa Group офіційно заявила про свій намір і надалі в повному обсязі виконувати Меморандум. Ми підтримуємо цю позицію і зі свого боку будемо робити все, щоб об'єкти «Аркади» та пов’язані з ними було добудовано. Маємо значний оптимізм щодо виконання усіх зобов'язань перед інвесторами «Аркади» у максимально можливі короткі терміни», – заявив Щербаков.
Юристи, які супроводжували цю справу в суді, прокоментували порушення, допущені судом під час винесення рішення.
«Суд розглянув надзвичайно складну справу, яка містить 18 томів (понад 4500 сторінок), лише за один місяць. 26 березня 2025 року суддя Андрій Ксензюк постановив ухвалу про поновлення провадження, а вже 26 квітня 2025 року, без виклику учасників справи, суд виніс рішення, не надавши можливості 12 учасникам надати свої пояснення щодо суті спору.
Скасовуючи дозвіл на виконання будівельних робіт, виданий у квітні 2018 року, суд протиправно посилається на Правила забудови міста Києва, оскільки останні втратили чинність ще у 2011 році згідно з рішенням Київської міської ради від 13 вересня 2011 року № 11/6227. Суд також посилається на інші нормативно-правові акти, які були нечинними на момент отримання дозволу на виконання будівельних робіт — у квітні 2018 року.
Суд безпідставно не врахував висновок судової експертизи, проведеної за вказівкою Верховного Суду у цій справі. Висновком експертів за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи встановлено, що земельна ділянка, на якій здійснюється будівництво, знаходиться поза межами зон охоронюваного ландшафту. Те, що земельна ділянка, на якій здійснюється будівництво, розташована поза межами зон охоронюваного ландшафту, вже встановлювалося Верховним Судом в іншій справі, де оскаржувалося рішення про затвердження Детального плану території.
Детальним планом території, містобудівними умовами та обмеженнями забудови земельної ділянки, відомостями з Державного земельного кадастру підтверджується, що земельна ділянка знаходиться за межами зони охоронюваного ландшафту. Однак, суд абсолютно безпідставно не врахував ці обставини.
Більше того, відповідно до Генерального плану міста Києва до 2020 року межі території, що охоплюються детальним планом території району Осокорки, становлять 577,5 га, з яких 176,0426 га, що за договором оренди передано в користування ТОВ «Контактбудсервіс», віднесені до земель громадської та житлової забудови», — наголосили юристи.
Ознайомитися з рішенням суду можна, перейшовши за посиланням.
Нагадаємо, після банкрутства банку «Аркада» недобудованими залишились 39 житлових висотних будинків, квартири в яких придбали понад 10 тисяч сімей. Щоб добудувати ЖК і забезпечити людей житлом, у 2021 році інвестори, Stolitsa Group, мерія та центральна влада підписалиМеморандум. Відповідно до нього компанія Stolitsa Group організовує добудову будинків за рахунок 10% надходження коштів від продажу житла в ЖК «H2O», а також власних і бюджетних коштів.