RU  UA  EN

Вівторок, 5 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 44.35
НБУ:USD  41.00
Бізнес

Новини

5 листопада

4 листопада

Всі новини

Оператори маніпулюють на ринку електроенергії – дослідження ЗМІ

В Україні на ринку електроенергії спостерігаються перекоси у формуванні цін, що вказує на наявність проблем у регулюванні ринку і може обернутися кризою в економіці.

Про це йдеться у статті на "Телеграфі".

Так, з ухваленням постанови Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і компослуг (НКРЕКП) від 20 травня 2024 №949 "Про граничні ціни...", починаючи з доби постачання 1 червня 2024, в єдиній торговій зоні "ОЕС України" діють нові максимальні граничні ціни протягом доби на ринку електроенергії з 5 600 до 9 000 грн/МВт-год. Водночас за даними Оператора ринку, в першій декаді червня в період 11-16 учасниками ринку виставляються заявки на купівлю в обсягах до 4250 МВт-год за цінами в діапазоні від 10 до 6900 грн/МВт-год.

"Заявки на продаж розміщуються в обсягах до 2 000 МВт-год (майже 70% усього заявленого попиту) за ціною 100 грн/ МВт-год, середньозважена ціна для кожної години визначається як узгодження попиту та пропозиції е/е на окрему годину постачання. Криві попиту та пропозиції сформовані з цінових заявок учасників ринку відповідно на купівлю та продаж електроенергії із визначеними у цих заявках обсягами і ціною. Ціною купівлі-продажу електроенергії в дану годину буде ціна, на якій перетинаються криві попиту та пропозиції", - сказано в матеріалі.

Автори вказують на нерівномірність заявлених цін та обсягів на купівлю і на продаж для 15.00 9 червня 2024: "Учасники ринку, які здійснюють продаж електричної енергії на УЕБ за цінами 5600—6400 грн/ МВт-год, виставляють свої заявки на продаж на РДН по 100 грн/МВт-год. Значна частина учасників ринку висловлює занепокоєння з приводу таких дій", - зазначається в публікації.

Таким чином один і той самий учасник з одного боку продає електроенергію на РДД за високою ціною, що лягає на промисловість, і обумовлює це необхідністю покриття витрат на поновлення знищеної інфраструктури, а з іншого - виставляє додаткові обсяги на продаж за найнижчою з можливих цін. Це унеможливлює імпорт, що призводить до збільшення дефіциту та відключень.

"Така низька ціна РДН змушує постачальників відмовлятись від частини попередньо куплених обсягів електричної енергії, що призводить до збільшення обсягів, що той самий учасник має виставляти на РДН та відповідно сам недоотримувати прибутків. Такі дії призводять до обвалу цін до 500 грн/МВт-год і відповідного неможливості економічно обґрунтованого імпорту електроенергії в такі години. Це підтверджує відсутність імпорту, що унеможливлює забезпечення необхідних обсягів електроенергії. Монополістична поведінка окремих учасників ринку, які блокують імпорт, фактично рівносильна диверсіям, що руйнують енергосистему", - пише автор.

Середньозважена ціна е/е в окремі години на ринку - від 99 до 500 грн/МВт-год, а населення змушене платити 4320 грн за 1 МВт. У системі залишається дефіцит, а на ринку РДН - надлишок. Автори ставлять питання: "якщо генерація або учасники ринку можуть продавати електроенергію по 10 грн/МВт-год, то чому тоді підвищували тариф для населення?".

"Відсутність голови НКРЕКП додатково ускладнює ситуацію. Відсутність керівництва створює правову та адміністративну нестабільність, що відкриває можливості для маніпуляцій з боку учасників ринку. У результаті наша держава не має можливості накопичити необхідні кошти на ремонти, що призводить до частих відключень е/е", — підсумовує автор.