Голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв отримує багатомільйонні зарплати і премії, не виконуючи ключових показників ефективності (KPI), встановлених в його контракті.
Про це написав економіст Олександр Охріменко в статті для delo.ua.
"Робота керівника НАК "Нафтогаз України" і інших топ-менеджерів компанії зосереджена виключно на власному збагаченні і не має ніякого відношення до виконання чи невиконання ключових показників ефективності (KPI). З тих чи інших причин, в Україні керівника НАК "Нафтогаз України" зарахували до касти недоторканних", - написав Охрименко.
Експерт зазначив, що для керівника "Нафтогаз України" були встановлені певні KPI, які, в основному, виражаються у виконанні показників річного фінплану, схваленого Кабінетом міністрів. Згідно з умовами контракту, затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 13.04.2016 №681, за умови виконання KPI голові "Нафтогазу" належить посадовий оклад в розмірі 1,041 млн грн в місяць, плюс щомісячна премія в такому ж розмірі. "Таким чином, сумарна заробітна плата Коболєва повинна складати не більше 2,082 млн грн в місяць або 24,984 млн грн в рік", - пише Олександр Охрименко.
Народний депутат Олексій Кучеренко повідомляв, що реальні заробітки глави правління "Нафтогазу" були набагато вище. За інформацією нардепа, у 2017 Коболєв отримав 47,1 млн грн, а в 2018 - 268,5 млн грн.
Олександр Охріменко проаналізував результати діяльності НАК "Нафтогаз України" в 2017-2020, виконання компанією фінпланів, прийшов до висновку, що Коболев не мав права отримувати навіть обумовлені в контракті суми, бо KPI за показниками доходів за всі ці роки не були виконані.
Як вказується в статті, сума недоотриманих "Нафтогазом" доходів в 2017 склала 42,8 млрд грн. Весь 2018 діяльність "Нафтогазу" здійснювалася без наявності фінплану, в результаті чистий прибуток держкомпанії в 2018 зменшився в 2,8 рази по відношенню до 2017. У 2019 "Нафтогаз" недоотримав від основної діяльності 44 млрд грн.
За 9 місяців 2020 "Нафтогаз України" отримав консолідований збиток у розмірі понад 17 млрд грн. Причому покрити збиток, згідно з поданим компанією фінпланом, мала виплачена з держбюджету компенсація в розмірі 32,2 млрд грн.
Олександр Охрименко стверджує, що в 2017-2020 менеджмент "Нафтогазу" не тільки провалив виконання показників фінплану від основної діяльності, а й неодноразово вдавався до підтасовок даних і заниження бази для нарахування дивідендів до держбюджету.
"Думаю, що не тільки у мене виникає питання, які були підстави для пролонгації контракту з Андрієм Коболєва після багаторічного невиконання вимог контракту... Проведення аналізу взаємодії між виконанням керівником "Нафтогазу" ключових показників ефективності (KPI) і системи його мотивації є справою невдячною, а відсутність наслідків за результатами такого аналізу є занадто очевидною. Разом з тим, в період становлення в Україні громадянського суспільства, такий аналіз буде корисним з точки зору противаги масштабній пропаганді про успішність менеджменту "Нафтогазу", - резюмував економіст.