Українцям розповіли, що робити з іпотекою під час війни: чи потрібно платити за кредитом, особливо, якщо йдеться про зруйновані об'єкти.
Про це повідомляє Finance.ua, посилаючись на пояснення юристів.
Зазначається, що після розв'язання війни Росією - в Україні діє форс-мажор, що дає право сторонам договору не виконувати його умови до закінчення "обставин непереборної сили". Однак, це працює, якщо вони прямо впливають на можливості відповідної сторони угоди.
Також у період воєнного стану та 30 днів після його закінчення споживач:
- не несе відповідальності перед кредитодавцем у разі прострочення виконання зобов'язань за кредитом;
- звільнений від сплати штрафу/пені за прострочення виконання чи часткове виконання зобов'язань.
Також призупинена дія норми з права іпотекодержателя виселяти з іпотечного житла його жителів, набувати права власності чи продавати його.
Якщо людина тимчасово не спроможна робити виплати з об'єктивних причин - до неї не повинно бути застосовано жодних санкцій. Після завершення тридцятиденного терміну від дня припинення воєнного стану - сплату за кредитом доведеться відновити.
Якщо іпотечне майно знищене, то договір іпотеки може вважатися припиненим, якщо пошкоджене - вартість значно знизиться.
Інколи іпотечні договори передбачають обов'язок іпотекодавця застрахувати об'єкт. У такому випадку він зобов'язаний відновити майно.
Нагадаємо, російські окупанти 23 березня "демілітаризували" житлові райони Києва, розбивши торговий центр та приватні будинки.