RU  UA

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.80
  • НБУ:EUR 43.35
НБУ:USD  41.80
Енергетика

Новини

22 січня

Всі новини

Україна будує ядерний могильник: навіщо він потрібний і які проблеми вже виникли

Україна зіткнулася з серйозною проблемою, отримавши у спадок від Радянського Союзу п'ять АЕС і жодного сховища для відпрацьованого палива.

Про це йдеться у статті "Апострофа".

На сьогоднішній день у галузі зберігання відпрацьованого ядерного палива Україна практично повністю залежить від країни-агресора.

Згідно з міжнародним законодавством, ядерні відходи повинні зберігатися на території країн, де вони утворилися, і навіть після закупівлі тепловиділяючих елементів (ТВЕЛ) Україна зобов'язана зберігати відпрацьований ресурс на своїй території.

Одна з головних проблем – Україна отримала у спадок від СРСР п'ять АЕС та жодного сховища для відпрацьованого палива. Вже за якийсь час на Запорізькій АЕС збудували сховище, де зберігається паливо з цієї станції, проте проблеми інших станцій нікуди не зникли.

За весь час незалежності Україна відправляє відпрацьоване паливо до РФ і платить за це країні-агресорові щороку $200 млн. Експерти зазначають, що ця послуга є тимчасовою і ресурс у майбутньому повернеться до нашої країни.

"Тому створення власного Центрального сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) є дуже актуальним завданням для нашої країни. Такий об'єкт будується вже багато років. Постачальником технології сухого зберігання палива, яка сьогодні вважається найбільш безпечною, стала відома американська компанія Holtec. З її допомогою вже виконана більша частина робіт зі створення сховища у Чорнобильській зоні", - йдеться у статті.

Кабмін рапортує про практичне завершення будівництва та готовність сховища приймати контейнери з ядерним паливом, а менеджмент НАЕК "Енергоатом" повідомляє, що вивезення відпрацьованого ресурсу до РФ припиняється.

Проте, як зазначають фахівці, ситуація навколо ЦСВЯП не така райдужна, як йдеться у прес-релізах Кабінету міністрів.

"Ще у серпні нинішнього року фахівці звертали увагу на те, що об'єкт має низку недоліків, зокрема, з'явилися тріщини в бетонному покритті, на якому встановлюватимуться контейнери з відпрацьованим паливом. А останнім часом виникла реальна загроза того, що з проекту може вийти основний постачальник технології зберігання - компанія Holtec", - підсумували автори статті.

Читайте також матеріал "Апострофа": Саботаж або недбалість: чи зможе "Енергоатом" добудувати сховище відпрацьованого ядерного палива