Влада України, фактично дотримується подвійних стандартів, вимагаючи від Росії звільнення заручників, при цьому переслідуючи незгодних активістів, журналістів та політичних опонентів.
Про це пише засновник Global Ukraine Foundation, експерт з питань державного управління та міжнародного розвитку, громадський діяч Віолета Москалу у статті для Atlantic Council.
"Ця осінь була поганою для України. Протягом вересня, жовтня, листопада і грудня українські влади незаконно затримали, переслідували і депортували кількох іноземних журналістів і інших іноземців, у результаті чого спостерігачі підняли питання про те, що українські лідери активно порушують права людини і навмисне переслідують своїх політичних супротивників у спробі підтримувати свою владу", - зазначила експерт.
Зокрема, вона звернула увагу на ситуацію навколо Міхеїла Саакашвілі. На її думку, спроба затримання та арешту колишнього президента Грузії є політично мотивованою.
"Найбільш примітним, мабуть, було затримання трьох іноземних журналістів, які втекли від переслідувань у пострадянських авторитарних режимах. Три опозиційних журналіста нібито були затримані за червоних повідомлень Інтерполу, які були опубліковані через політично мотивованих прохань з країн-журналістів", - зазначає Москалу.
Так, узбецький журналіст Нарзулло Охунжонов попросив притулку в Україні, але в результаті, згідно з рішенням суду від 25 вересня, він опинився в слідчому ізоляторі, де його здоров'я погіршився. Азербайджанський журналіст Фикрат Гусейнов отримав статус біженця та громадянство в Нідерландах, що захищає його від екстрадиції в Азербайджан. Але він був арештований в Україні під час особистого візиту 14 жовтня. Правозахисники забили тривогу і завдяки їм Осюнжонов і Гусейнов були звільнені.
Казахстанська журналістка Жанара Ахметова сподівалася, що вона і її молодший син не будуть в небезпеці, коли вони будуть в Україні. Але Державна міграційна служба України відмовила їй у притулку, не повідомивши їй, а потім заарештувала її 24 жовтня. 22 листопада Київський апеляційний суд закрив її справу після того, як народний депутат Світлана Заліщук взяла її на поруки.
Наступний журналіст був арештований в листопаді. Грузинський репортер Тамаз Шашвішвілі, який працює на популярному грузинському телеканалі "Руставі-2" у Грузії, був викрадений в Києві разом зі своїми друзями Зурабом Цинтадзе, Вано Надірадзе і Мамуком Абашидзе. Шашвішвілі, який протягом останніх трьох років працює в Україні з офіційною акредитацією Міністерства інформаційної політики, був заарештований Службою безпеки України (СБУ) в своїй власній квартирі. Він каже, що українська влада жорстоко били його, одягали на голову мішок і в наручниках депортували до Грузії.
СБУ спростувала заяви журналіста про насильство, заявивши, що його не били і не піддавала його нелюдському поводженню під час його депортації, однак це пояснення не задовольнило Раду Європу. Він опублікував попередження про напади на фізичну безпеку і цілісність Шашвішвілі.
Віолета Москалу також нагадала про затримання в жовтні трьох інших грузинів - Георгія Рубашвілі, Михайла Абцианидзе і Давида Макішвілі.
"Їх поклали на землю обличчям вниз з кулеметом, спрямованих на їх голови; потім на голову були сітчасті мішки, і їх відвезли в аеропорт Київ-Жуляни, де вони були допитані - також в порушення закону", - йдеться в статті.
Підкреслюється, що арешт, тюремне ув'язнення і незаконні вигнання цих семи грузин явно порушують Конституцію України.
"Зокрема, він порушує ті статті, в яких говориться, що "іноземні громадяни ... перебувають в Україні на законних підставах користуються тими ж правами і свободами і мають ті ж обов'язки, що і громадяни України" і "кожна людина має право на свободу і особистий імунітет", - пише експерт
Уповноважений з прав людини Верховної Ради Валерія Лутковська підтвердила, що згідно з документами, отриманими від Державної міграційної служби, 21 жовтня національна поліція незаконно депортувала Макішвілі, Абцианідзе і Рубашвілі без рішення суду, що заборонено за законом в Україні.
Як повідомляв "Апостроф", оглядач Bloomberg Леонід Бершидський розповів, чому Петро Порошенко так відкрито використовує силові методи у внутрішній політиці.