RU  UA  EN

Вівторок, 19 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.05
Політика

Новини

19 листопада

18 листопада

Всі новини

"Це неможливо": в НАЗК різко відреагували на заяву Венеціанської комісії щодо КСУ

Венеціанська комісія та орган Ради Європи з антикорупційного моніторингу GRECO зробили заяву щодо конституційної кризи в Україні. У НАЗК відреагували на неї заявою, що швидке відновлення антикорупційної системи неможливе без зміни рішення КСУ.

Про це повідомляється на Facebook-сторінці Національного агентства з запобігання корупції.

"Вирішуючи питання швидкого відновлення антикорупційної системи, слід врахувати, що воно неможливе за умови незмінності рішення КСУ", - сказано в заяві НАЗК.

Окремо відзначено, що своїм рішенням КСУ порушив Конституцію України принаймні двічі. Зокрема, суд втрутився в повноваження парламенту, зазначивши, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних відомостей, а також умисне неподання декларації є надмірним покаранням за вчинення цих правопорушень. Згідно з Конституцією України, визначення того, яке діяння є злочином, відноситься виключно до повноважень законодавчої гілки влади.

"Це означає, що повернути кримінальну відповідальність за декларування недостовірних відомостей, а також відновити рівність всіх гілок влади, прийнявши новий закон, неможливо. Будь-який закон, який буде повертати кримінальної відповідальності, не автоматично буде вважатися неконституційним, у зв'язку з цим рішенням КСУ", - пояснили в НАЗК.

Разом з тим, згідно з Конституцією і законами України, КСУ міг приймати рішення тільки щодо положень законодавства про запобігання корупції, які оскаржувалися в конституційному поданні. Однак судді порушили існуючі норми і скасували положення Закону України "Про запобігання корупції".

Другий момент стосується того, що бути суддею у власній справі заборонено основоположними принципами права.

"Приймаючи рішення, судді діяли у власних інтересах. По скасованим положеннями антикорупційного законодавства тривала тривала процедура притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності трьох суддів КСУ - Мойсика, Сліденко і Завгородньої. Про цей факт вони були обізнані, однак, не заявили про відвід, а скасували відповідні норми", - відзначили в НАЗК.

Крім того, в день винесення рішення був встановлений факт недекларування 3,6 млн грн суддею Головатим, який був знайомий з цим фактом на час участі в засіданні.

Прийнявши це рішення, КСУ зупинив роботу НАЗК, скасувавши його повноваження, і дозволив уникнути відповідальності тисячам інших публічних службовців.

"КСУ вказав на неприпустимість здійснення контролю подачі декларацій і конфлікту інтересів у всіх суддів нарівні з іншими публічними службовцям. Це суперечить попереднім висновкам Венеціанської комісії з аналогічного питання" -, наголошується в заяві.

Так, Венеціанська комісія в справі про зміни в Судового кодексу в Вірменії відзначає, що перевірка декларацій органом, який не відноситься до судової влади, є кращим рішенням, ніж створення окремого інституту для суддів.

"У цьому випадку можливі два рішення: або створити спеціальний орган в рамках судової влади, який буде відповідальним за перевірку фінансових декларацій суддів, або доручити цю функцію зовнішнього органу, який перевіряє декларації всіх публічних службовців", - йдеться в рішенні Венеціанської комісії.

Однак, хоча в звітах-оцінках GRECO є спеціальний розділ "Запобігання корупції стосовно суддів", в них відсутні будь-які рекомендації щодо створення окремого органу для збору, зберігання і перевірки їх декларацій.

Як повідомляв "Апостроф", поки реєстр декларацій був закритий від громадян за рішенням Конституційного суду, глава КС Олександр Тупицький і ще п'ять суддів внесли туди інформацію про свою заробітну плату.