Президент України Володимир Зеленський дав інтерв'ю французькому виданню Le Figaro. Розмова відбулася 13 квітня в Києві.
"Апостроф" зібрав найважливіші тези.
Візит Зеленського до Франції: онлайн-трансляція і всі подробиці
Україна в ЄС
За словами Зеленського, Україні необхідно отримати цей статус.
"Це справедливо. Тоді ми будемо відчувати себе суб'єктами. Тоді громадяни України ніколи не будуть відчувати себе самотніми. Це важливо", - зазначив Зеленський.
Росія на Донбасі
На думку Зеленського, Путін хоче показати, що ми повинні боятися. "Це тиск. Тиск політичний, мілітаризований, психологічний", - вважає президент.
Зеленський не виключає, що мобілізація Росією військ являється перевіркою президента США Джозефа Байдена. "У будь-якому випадку мені здається, що це якимось чином пов'язано. Я думаю, що всі в світі демонструють свої м'язи. Хотілося б просто, щоб не за рахунок України", - заявив він.
Зеленський вважає, що навіть якщо Путін хоче повністю анексувати Донбас, то він цього не зробить. "Ми чули цю риторику, що він візьме весь Донбас. Але ви повинні знати наш народ, і я хотів би, щоб ви розуміли мене: ми не дамо їм жодного сантиметра нашої землі. Чого б нам це не коштувало. І це дуже важливо розуміти ", - повідомив президент.
Повернення Криму
За словами президента, це складне питання. "Для мене Крим і Донбас нікуди не йшли, і це - точно наші території. І вони не будуть щасливі без України. Ми це бачимо по тих територіях, де є окупація - в Абхазії, Придністров'ї тощо. Я не бачив там якогось наукового прориву, крутих підприємств, хмарочосів Гонконгу. Я не бачив там життя. Тому я не бачу там щастя. А коли люди нещасні, вони їдуть з тієї території. Отже, це буде "мертва" територія. Це буде гірше, ніж Чорнобиль. Тому що навіть в Чорнобиль приїжджають туристи. А це будуть просто "мертві" регіони, на жаль", - вважає він.
Зеленський хотів поговорити з Путіним
"Я попросив керівника Офісу зв'язатися. Я хотів поговорити з Путіним. Але вони не підтвердили розмова - розмови не було. Спочатку вони офіційно сказали, що запиту не було. Але я пам'ятаю", - заявив президент.
Зеленський вважає, що російський лідер Володимир Путін навряд чи хорошої думки про нього, оскільки "не встав на коліна" перед агресором.
При цьому він зазначив, що йому дуже важливо те, що думає Путін про Україну.
"Я не думаю, що я той, кого він чекав. Тому що я - про рівноправність у всьому. Про рівноправність духу, рівноправність відносин. Я поважаю людину і не дивлюся на неї зверху вниз, але і не готовий знизу вгору дивитися. Тому що я - президент незалежної країни, я її уявляю. І для мене не важливо кількість населення. Я - про рівні права. Окупована наша територія, підтримка бойовиків - це не рівноправність. Тут зайшли на нашу територію. Тут до мене в квартиру зайшли якісь гості, яких я точно не запрошував", - сказав Зеленський.
Нормандський формат
"Думаю, що штучне дихання може зробити зараз саме пан Макрон. Так, саме зараз. Мені здається, що Нормандський формат був в комі, потім ми змогли зустрітися в кінці 2019 року. І дійсно я побачив, що у цього формату, якщо продовжувати алегорію , б'ється серце, з'явився пульс. Тут потрібна підтримка, перш за все пана Макрона, і тоді, будемо вірити, з'явиться бажання у Росії. Тому що зараз, що б там не говорила Росія або її представники в Тристоронній контактній групі в Мінську, я точно знаю, що вони все блокують", - вважає Зеленський.
Північний потік - 2
За словами президента, є два фактори. Перший - США. І другий - єдність європейських країн. Я вважаю, що санкційна політика США допоможе Україні, і вдячний їм за це", - зазначив Зеленський. За його словами, якщо Північний потік - 2 добудують - програє не лише Україна.
Президент України Володимир Зеленський в п'ятницю, 16 квітня, прибуде до Парижа, де зустрінеться зі своїм французьким колегою Еммануелем Макрона. В ході зустрічі лідери країн обговорять, зокрема,ситуацію на Донбасі і стягування російських військ до кордонів України. Також до переговорів у форматі відеозв'язкуприєднається канцлер Німеччини Ангела Меркель.