Посольство Республіки Білорусь в Україні надіслало ноту протесту через дії міського голови Дніпра Бориса Філатова - він віддав розпорядження замінити біля міськради Дніпра нинішній прапор сусідньої країни на колишній, який нині використовується білоруською опозицією.

Про це повідомляє "Апостроф".

Передісторія

Все почалося з того, що в середу, 9 лютого Борис Філатов опублікував на своїй сторінці у Facebook посаду, де повідомив про те, що розпорядився замінити встановлений поряд із будівлею міської ради Дніпра нинішній державний прапор Республіки Білорусь (червоно-зелений із національним орнаментом - "Апостроф") на біло-червоно-білий (БЧБ - "Апостроф"), який у наші дні став символом протесту проти режиму Олександра Лукашенка.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Фото: Facebook / Borys Filatov

Філатов мотивував такий вчинок не "ідеєю чиновників", а реальною народною ініціативою, яка виходила, зокрема, від білоруської громади Дніпра. Варто зазначити, що флагштоки перед будівлею міськради з'явилися у 2019 році із запуском проекту "Алея багатонаціонального міста" - крім прапорів України, ЄС та Дніпра, на них вивісили прапори Азербайджану, Вірменії, Грузії, Греції, Німеччини, Ізраїлю, Польщі, Литви, Кореї, Туреччини, а також прапор кримських татар та нинішній державний прапор Білорусі.

Ці прапори символізували дружбу між усіма національностями, які представлені у Дніпрі та Дніпропетровській області. Окремо варто сказати, що червоно-зелений прапор провисів і у 2020 році, коли у Білорусі відбувалися масові протести, які жорстоко розганяли силовики Лукашенка.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

На тлі нещодавніх заяв білоруського диктатора на адресу України було вирішено замінити прапор, пояснив мер Дніпра.

"Після маніпулятивних заяв, погроз і всього того марення запаленого розуму, яке Олександр Григорович наговорив про Україну, червоно-зелений прапор з орнаментом було замінено на біло-червоно-білий" , - написав Філатов.

Реакція офіційного Мінська

Заміна прапора у Дніпрі викликала негативну реакцію посольства Білорусі в Україні – на сайті відомства з'явилося повідомлення, що Мінськ направив ноту протесту у зв'язку з тим, що сталося. У білоруському посольстві назвали подію "цинічним проявом недружнього ставлення до суверенної білоруської нації та актом державного вандалізму з боку влади України".

Також там заявили, що йдеться "про втручання у внутрішні справи суверенної країни" і зазначили, що "під цим прапором діяли колабораціоністи та карателі у роки Великої Вітчизняної війни". У посольстві вимагали вибачень від мера Дніпра та повернення колишнього прапора.

Відповідь мера Дніпра

У свою чергу Філатов у різкій формі відповів офіційному Мінську, що попередній прапор не буде повернуто. Він заявив, що це рішення було ухвалено на рівні місцевого самоврядування, а офіційний Київ до цього не має жодного стосунку.

Крім того, Філатов підкреслив, що Україна, на відміну від Росії та Білорусі, є вільною країною – тут нічого не буде за критику влади, чи то президента, чи то мера міста.

"Ми живемо у вільній країні, розумієте? У нас кожен громадянин може вийти до мерії з плакатом: "Боря, коли ти вже помреш?", і йому за це нічого не буде. Його не поб'ють кийком ОМОНівці і його не посадять у камеру. Так, безперечно, Борі такі плакати можуть не подобатися, але демократія Борі подобається більше", - заявив Філатов.

Також він додав, що прапор БЧБ не є забороненим в Україні, на відміну від комуністичної чи нацистської символіки.

Кримінальна справа проти Філатова

Після того, як мер Дніпра відмовився виконати вимогу про заміну прапора, у генеральній прокуратурі Республіки Білорусь оголосили про порушення проти нього кримінальної справи за звинуваченням у "розпалюванні міжнаціональної ворожнечі". Про це повідомляє Telegram-канал відомства.

Філатову також інкримінували "наругу над історичною та культурною реліквією", а також "приниження національної честі та гідності білорусів".

Звідки взявся прапор БЧБ

Біло-червоно-білий прапор разом із гербом "Пагоня" є історичним символом Білорусі та білоруського народу. У 1918 році це були символи незалежної Білоруської Народної Республіки, потім їх використовували у середовищі білоруських емігрантів і дисидентів, а з 1991 по 1995 роки вони були символами незалежної Республіки Білорусь, яка утворилася після розпаду СРСР.

Під цим прапором вперше склав присягу у якості президента Олександр Лукашенко - у мережі навіть збереглися фото та відеокадри далекого вже 1994 року.

Проте вже 1995 року, за підсумками, де-факто, сфальсифікованого референдуму, Лукашенко повернув у якості державних символів видозмінені прапор та герб колишньої Білоруської РСР.

Раніше ми повідомляли, що мер Риги Мартінш Стакіс і міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевич замінили нинішній державний червоно-зелений прапор Білорусі на біло-червоно-білий.