Директорка Центру протидії корупції Дарина Каленюк заявила про грубі порушення у роботі Міністерства оборони, де намагаються ліквідувати Агенцію оборонних закупівель (АОЗ), посилаючись нібито на "вимогу НАТО".
Як пояснила Каленюк, після публікації щодо створення наглядової ради в АОЗ, яка є обов’язковою вимогою НАТО, заступник міністра Дмитро Кліменков заявив про ліквідацію агенції... "на вимогу НАТО", що є прямою брехнею.
"Ми написали, що в АОЗ має бути наглядова рада — це вимога НАТО. Так само, як і вимога НАТО - прибрати закупівельних посередників. Але за кілька тижнів після цього Кліменков спробував ліквідувати Агенцію оборонних закупівель, прикриваючись вимогами НАТО. А міністр оборони Рустем Умєров в інтерв’ю виданню 'Лівий берег' підтримав це рішення задовго до заяв Кліменкова", — заявила Каленюк.
Після цього рішення міжнародні партнери України почали висловлювати занепокоєння, а громадянське суспільство намагалося зупинити ліквідацію агенції. Однак це не зупинило Кліменкова і він не лише не поніс відповідальності за свої дії, але й отримав нові повноваження - управлінням земельним фондом оборони, будівництво житла для військових, корпоративне управління державними підприємствами та департаментом військово-технічної політики з бюджетом у 400 мільярдів гривень.
"Замість змінити ситуацію, міністр і його команда імітують діяльність. Звільнили кількох заступників, однак основні гравці, як-от Кліменков, залишились. Це нагадує боротьбу з вітряками. Поки Умєров залишається міністром, це схоже на биття головою об стіну", — підкреслила Каленюк.
Проблеми управління у Міноборони: думка Марії Берлінської
Своє бачення ситуації в Міноборони висловила й відома волонтерка Марія Берлінська.
"Все, що розповідає Дарина, є у нашій статті. Ми бачимо всередині міністерства не лише хаос, але й саботаж. Я вважаю, що не буває хороших чи поганих політиків, вони можуть бути або підконтрольні суспільству, або ні", — заявила Берлінська.
За її словами, комунікація в Міноборони нагадує так званий "чайка-менеджмент".
"Коли керівник з’являється раз на два тижні, гучно махає крилами, щось кричить, а потім зникає — це не може бути ефективним. Такі підходи лише підривають довіру та демотивують команду", — підкреслила вона.
Наслідки для міжнародної співпраці
Експерти наголошують, що ситуація з АОЗ та хаотичні рішення у Міноборони ставлять під загрозу не лише внутрішню стабільність, а й міжнародну довіру до України.
Приміром, Данія вже розпочала співпрацю з АОЗ і заявила про готовність виділяти кошти на українську зброю через цю інституцію. Однак рішення Міноборони передати бюджет АОЗ іншим структурам, зокрема Державній прикордонній службі, поставило цю модель під сумнів.
"Це приклад саботажу, коли ми роками вибудовували довіру міжнародних партнерів, а потім самі її руйнуємо необдуманими діями. Такі кроки можуть дорого коштувати Україні", — підсумувала Дарина Каленюк.
Висновок
Ситуація у Міністерстві оборони вимагає негайних рішень - хаос і саботаж у ключовому міністерстві країни під час війни ставлять під загрозу як обороноздатність, так і міжнародну підтримку. Експерти закликають суспільство вимагати прозорості, відповідальності та підзвітності від усіх, хто відповідає за безпеку країни.