У Відні, Австрія, 13 грудня 2024 року учасники Форуму вільних народів постРосії затвердили Віденську постросійську стратегію.
"Апостроф" отримав відповідний документ.
Він складається з 5 пунктів.
Наводимо їх нижче.
1. Незалежність і самовизначення націй
Основні віхи європейської історії в 1918 і 1991 роках привели до появи багатьох незалежних держав, оскільки національні групи прагнули отримати суверенітет і самовизначення. Подібним чином численні поневолені Російською Федерацією нації, етнічні республіки та регіони, які Москва все ще розглядає як колонії, отримають можливість добитися своєї незалежності. Забезпечення вирішення цих прагнень мирним шляхом вимагає відповідних стратегій і підготовки.
2. Зменшення ризиків безпеці та насильства
Повна денуклеаризація та відмова від будь-якої іншої зброї масового чи невибіркового знищення є критично необхідною складовою розвитку цивілізованих відкритих суспільств і визнання нових незалежних держав у постросійських регіонах Європи та Азії. Міжнародне співтовариство має надати пріоритет запобіганню розповсюдженню зброї, особливо ядерної, і забезпечити механізми підтримки глобальної та регіональної безпеки.
3. Роль міжнародного посередництва та вивчення історії
Ліберальні європейські держави та міжнародні організації повинні відігравати активну роль у процесі постросійської трансформації, сприяючи діалогу між суб’єктами, що розвиваються, і забезпечуючи дотримання міжнародного права, уникаючи накладення каральних заходів, які могли б викликати довгострокове невдоволення. Не можна повторювати помилки, допущені під час розпаду Югославії та СРСР, орієнтуючись насамперед на колишню метрополію (відповідно Белград і Москва) і сприймаючи нові незалежні держави крізь призму колишньої імперської столиці.
Маючи власний досвід розвитку незалежних держав, нації Центральної Європи можуть стати оптимальними модераторами та посередниками там, де виникають суперечки між новими незалежними постросійськими державами. Ґрунтуючись на принципах гуманізму та просвітництва, натхненних ідеями Канта, Монтеск’є, Локка, Гаєка, Поппера та ін., вони можуть допомогти у формуванні відкритих суспільств, правових держав і добросусідських відносин.
4. Економічна лібералізація та реконструкція
Центральні європейці успішно подолали економічні труднощі і більшість з них є розвиненими членами ЄС і НАТО. Деякі з них – як-от Вишеградська група та Бухарестська 9 – обрали ще тіснішу регіональну співпрацю. Подібний досвід можна застосувати для інтеграції нових постросійських держав у систему вигідних міжнародних відносин. І без колоніального правління Москви та підривної діяльності Кремля, зокрема використання енергетичних поставок як інструменту політичного тиску та шантажу, співпраця між європейськими націями та новими незалежними постросійськими державами може стати справді багатосторонньо вигідною.
5. Повалення Осі диктатур
У нашому глобалізованому світі все взаємопов’язане. Будь-які поступки тиранам з Осі CRINGE (акронім, створений з перших літер її ключових членів: Китай-Росія-Іран-Північна Корея - Найбільше зло - альянс авторитарних диктатур + їхніх сателітів, таких як Мадуро, Асад, Лукашенко тощо) просто заохочують їх посилити свою міжнародну агресію. Тільки стабільність і єдність держав вільного світу можуть зупинити експансіоністські плани, які планують диктатори в Москві, Пекіні, Тегерані та Пхеньяні.
Україна і Тайвань, Грузія і Корейський півострів, Білорусь і Ічкерія, Алеппо і Кенігсберг тощо - це не десь «далеко» і не «неважливо» - саме там сьогодні вирішується наше спільне майбутнє.
Планування мирних переходів на постросійських просторах, сприяння регіональному співробітництву та активне залучення міжнародної спільноти будуть важливими для забезпечення стабільності та запобігання переростання конфлікту, а також для припинення московсько-російської війни проти України та запобігання будь-якій іншій агресії з боку Москва в майбутньому.
Нагадаємо, 12 грудня в Німеччині за підсумками зустрічі міністри семи країн Європи та глава дипломатії ЄС ухвалили Берлінську декларацію.