RU  UA  EN

Четвер, 25 квітня
  • НБУ:USD 39.25
  • НБУ:EUR 41.90
НБУ:USD  39.25
Політика

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

25 квітня

24 квітня

Всі новини

У Києві обговорили інститут громадських радників

28 листопада в Unit City в Києві пройшла міжнародна конференція "Громадські радники в Україні", в якій взяли участь українські та міжнародні експерти в галузі права, представники Міністерства юстиції та перші українські громадські радники.

Про це повідомляє прес-служба Міжнародного фонду "Відродження", який став організатором форуму.

У Фонді пояснили, що громадські радники - це люди, які, не маючи профільного юридичної освіти, можуть надавати базову правову допомогу в найбільш поширених питаннях в невеликих громадах. У багатьох країна світу саме громадські радники (або параюристи, як найчастіше називають їх за кордоном) надають "швидку" правову допомогу жителям громад - проводять консультації, надають правову інформацію і перенаправляють до профільних юристів.

"Ми провели дослідження і запитали громадян, до кого вони найчастіше звертаються, якщо потребують правової допомоги. Виявилося, що це не приватні юристи і не центри надання правової допомоги, а куми", - розповіла заступник Міністра юстиції України Іванною Смачило.

За її словами, в умовах, коли громадяни не довіряють державі, важливо, щоб був хтось, до кого можна звернутися і не боятися, що станеться щось погане. "Саме цими людьми і повинні стати громадські радники. І я переконана, що за кілька років їх кількість повинна йти вже не на десятки, а на тисячі".

Як відзначили в прес-службі, в Україні історія громадських радників почалася в 2017 році, коли відбулося перше навчання громадських радників, організоване Координаційним центром з надання правової допомоги за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". На сьогодні в Україні працює вже 66 громадських радників з трьох наборів, в 2019 буде оголошений новий набір на на навчання.

"Розвиток юридичної допомоги починалося як процес створення окремих, атомізованих ініціатив. Важливо, що сьогодні ми забезпечили їх просування на основі синергії, змогли інституціоналізувати цей процес і залучити до нього не тільки юристів, але і звичайних громадян", - зазначив Роман Романов, директор програми "Демократична практика" Міжнародного фонду Відродження. За його словами, інститут громадських радників повинен стати гейм-ченджером і наблизити державу до потреб громадян.

"Є ставлення до права як до відірваного від життя процесу, який придуманий десь в Києві і не відповідає реаліям. Громадські радники дають розуміння того, що право є частиною життя і з його допомогою можна вирішувати як власні побутові проблеми, так і проблеми громадян в цілому. Завдання радників - це перевести суху і формальну юридичну мову на мову, зрозумілу громадянам, підняти обізнаність права на новий рівень ".

Конференція складалася з 5 ключових частин. На початку, після вітальних слів, громадські радники-практики розповіли про свою діяльність, історії запуску інституту і перші історії успіху команди. Під час другої панелі своїми враженнями та очікуваннями від ініціативи поділилися партнери спільноти громадських радників в Україні Олексій Бонюк (Координаційний центр з безоплатної правової допомоги), Євген Полтенко (Мережа Правового розвитку), Олена Семикіна (радник Міністра юстиції України) і Микола Сіома (Український фонд правову допомогу).

В рамках третьої панелі свої досвідом поділилися міжнародні експерти в сфері створення і забезпечення діяльності громадських радників. Майкл Отто з глобальної параюрідіческой мережі NAMATI розповів про світові тенденції в сфері розвитку інституту громадських радників. Досвідом Канади поділився параюрістов Нан Норман, досвідом Сьєрра-Леоне - Сония Ошо-Вільямс, Молдови - Віолетта Одаджіо, а Македонії - Сюзанна Велковська.

Після обіду відбувся форум-театр, під час якого учасники розглядали два кейса по діяльності громадських радників. Останньою панеллю конференції стала робота в групах за участю українських та міжнародних експертів з тематики "Яке місце громадських радників в сфері доступу до правосуддя?", "Навіщо об'єднаним громадам потрібні громадські радники?" і "В чому перевага громадських радників при взаємодії з вразливими категоріями населення?".

Конференція закінчилася презентацією правопросвітницької кампанії, яка буде запущена разом з ініціативою "Я маю право!", А також спільною заявою громадських радників.

"Громадські радники - це команда, яка втілює зміни. Вже зараз радники, крім юридичної допомоги, ми реалізували більше 10 нових проектів, від розвитку медіаграмотності до запуску громадського транспорту. Громадські радники - це не тільки про те, щоб допомагати, але і про те , щоб надихати ", - підсумував діючий громадський радник Костянтин Ліганенко.