RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

21 листопада

Всі новини

Британський полковник назвав головні проблеми всередині ЗСУ і Нацгвардії

У ЗСУ і Нацгвардії є досить багато проблем, пов'язаних, здебільшого, з бюрократичною рутиною.

Ними поділився колишній підполковник британської армії Глен Грант в своїй статті під назвою "Лист майбутньому президентові України", передає KyivPost.

"Перша частина на передовій представлена бійцями, які глибоко віддані Україні і кожен день ризикують своїм життям заради країни. При цьому багато хто з них виконують роботу набагато вище свого звання і наявного і досвіду, при цьому їх спеціальна підготовка вельми обмежена. Найчастіше командують цими бійцями ті, хто провів останні роки в боротьбі з Росією, заручившись підтримкою добровольців. Але в такій армії є маса проблем. Бригади страждають від зарозумілості старших офіцерів, неадекватного прийняття рішень, незрозумілих перевірок, задушливої папірової бюрократії, браку належного обладнання і гострої нестачі тактичної і оперативної підготовки і навчання. Такі спроби знищити армію зсередини просто деморалізують солдатів і підривають їх бойовий дух", - говорить він.

Ще однією проблемою, за його словами, є наявність в рядах ЗСУ так званої "зразково-показової" армії.

"Друга частина представлена так званою армією парадів, де активно демонструються слава, зв'язки з громадськістю, гендерна рівність, хороша їжа, міжнародна підтримка, зустрічі та конференції. Це показна армія і реальної користі в ній немає. Серед військових така армія називається "зразково-показовою". англійською ми б сказали "фігня, покрита цукром". Це армія, яку в основному бачить громадськість і міжнародне співтовариство. Як і у фронтовій армії, тут багато великих людей, багато хороших частин і героїв. Крім того, країни НАТО проводять відмінну підготовку за допомогою різних навчань, таких як Combat Resolve, Sea Breeze і Rapid Trident. Збройні сили в них дуже потребують. Незважаючи на це, перша і друга частини армії дуже рідко перетинаються. Часто навіть складно зрозуміти, як тилова армія може мати значуще ставлення до лінії фронту", - розповідає експерт.

Грант також назвав ряд ключових проблем, які існують і в Національній гвардії України, яка "абсолютно незнайома зі своїми ключовими завданнями".

"Вона є "армією", маючи відповідну екіпіровку та особовий склад, але не має чітких цілей, за винятком, очевидно, захисту політичної системи. Нацгвардія повинна бути ближче до армії, а не триматися окремо. Такий розкол негативно впливає на загальну систему оборони, в результаті чого дорогоцінні кошти і кадри витрачаються даремно. У вас також є спецназ, флот і військово-повітряні сили, але вони все ще не повністю використовують всі свої здібності і страждають від тієї ж бюрократичної нісенітниці з боку центрального штабу, що і армія. У командуючого військово-морським флотом навіть немає належного бюджету", - пояснює він.

Також, на думку експерта, не варто скидати з рахунків назрілу проблему з добровільними батальйонами.

"Вам також потрібно працювати з добровільними батальйонами. Буквально ніхто з нинішніх високопоставлених керівників не говорив про добровольців з належною повагою. Були навіть спроби звинуватити їх у військових поразках. Так бути не повинно. Вони по праву вибороли своє місце в національній історії, але сьогодні, за деякими винятками, були позбавлені прав і розколоті. Проблема в тому, що Україні потрібні сила і енергія волонтерського духу для резервів. Військової системі не потрібна енергія - їй потрібен контроль. Держава повинна повністю залучати громадскість в оборону і формування резервів, оскільки саме вона має перевірені можливості, так необхідні для боротьби з Росією. Без добровольців лінія фронту просто швидко згасне. Серед ваших постійних завдань буде мотивація чоловіків і жінок передовій лінії фронту, установка чіткого напрямку для реальних реформ армії" , - впевнений військовослужбовець.

Також Грант вказав на важливий момент виходу з цих проблем, що виникали не один рік.

"Кожен офіцер повинен бути переатестований якомога швидше. Це не повинно бути схоже на чергову "рожеву і пухнасту" поліцейську реформу. Ваш персонал не знає, як зробити це правильно. Їм знадобиться серйозна допомога з боку цивільного населення. До ради повинні входити люди, яким ви довіряєте по старшинству, які можуть справедливо судити про те, що вони бачать і чують. Як я писав раніше, "маленька радянська армія не може перемогти велику радянську армію". Тільки гнучке і швидке мислення може зробити це, і це означає, що слід вибирати тих офіцерів, які виявляють сміливість, чесність, талант і інтелект. На сьогоднішній день на передовій є багато офіцерів і сержантів, посади яких не дозволяють їм розкрити свій реальний потенціал та здібності, в той час як в тилу знаходяться люди, що займають посади, які перевершують їх здатності. Багато посад просто не потрібні - вони сповільнюють роботу і безглуздо використовують ресурси. Вашому новому міністру доведеться докласти багато зусиль для відновлення балансу, але це і є запорукою прогресу і перемоги, - каже Грант.

Детальніше про загрозу наступу з боку Росії, читайте в торішньому інтерв'ю Глена Гранта "Апострофу": Путін втягнув Україну у вкрай погану гру - автор гучної статті про ЗСУ і загрозу великої війни з Росією.