У п'ятницю, 27 листопада, православна церква відзначає день пам'яті святого Пилипа, одного з дванадцяти апостолів - учнів Ісуса Христа. Цей день називають Пилипівка або Заговини-м'ясоїд, адже вже з 28 листопада починається строгий Різдвяний (Пилипівський) піст.
"Апостроф" розповідає про традиції і заборони цього дня.
У цей день святкували останні весілля а незаміжні дівчата ворожили на свою долю. З ранку відвідували богослужіння, після якого роздавали милостиню нужденним. Незаміжні дівчата молилися, щоб в наступному році зустріти свою долю.
Перед початком Різдвяного посту влаштовували святкову вечерю з великою кількістю м'ясних страв. Було прийнято, що вечерю в цей день готує молодь, а старше покоління відпочиває.
Після вечері наші предки виносили їжу, що залишилася, на вулицю для духів, які захищають домашніх тварин. Вважалося, що задоволений домовик наносить багато снігу і накриє посіви, щоб уберегти їх від морозу.
На Пилипа одружувалися і сваталися, а хто не встиг до цього дня, мав чекати до Масляної.
Цей день ще називають "Куделиця", тому що на Пилипівку готували куделі льону, конопель і вовни. З цього дня жінки збиралися разом щоб прясти під пісні і розмови.
27 листопада забороняється займатися важкою фізичною роботою, а також шити і вишивати.
Наші пращури на Пилипа намагалися не наближатися до лісів та полів. До початку зими вовки там збираються зграями, стають злішими і можуть напасти на людей.
Раніше "Апостроф" розповідав, коли починається Різдвяний піст, на які три етапи він ділиться і від яких продуктів прийнято утримуватися.