У середу, 20 жовтня, відзначається Міжнародний день кухаря. Ця професія виникла дуже давно в Греції на острові Крит - перші згадки про неї датуються 2600 роком до н. е.
"Апостроф" розповідає про історію свята та цікаві факти про кухарів.
День кухаря: історія
У різних країнах здавна по-різному віддавали данину культурі приготування їжі. Професія кулінара була в пошані, і багаті будинки навперебій хвалилися майстерністю свого особистого кухаря. При імператорах Августі та Тиберії (близько 400 року н.е.) були організовані перші школи кухарського мистецтва, які очолював великий кухар Апіцій.
У Стародавній Греції виник культ Акслепія, міфічного лікаря-цілителя, чия дочка Гигея вважалася покровителькою науки про здоров'я. Їх помічниця, кухарка Куліна, стала десятою музою Греції і Риму і отримала назву кулінарія (від латинського culina кухня). У найдавніших трактатах Вавилона, Єгипту, Китаю і Сходу можна знайти кулінарні рецепти.
Кінець середньовіччя приніс в Європу безліч східних прянощів, кулінарія отримала подальший розвиток. На перше місце за майстерністю приготування страв вийшла Італія, не відставала від неї і Франція.
У Німеччині кухар вважався однією з чотирьох важливих фігур при дворі, а у Франції кухарями ставали лише знатні люди. Посада головного винороба Франції вважалася дуже почесною, за нею слідував керуючий випічкою хліба, начальник чашників, шеф-кухар, керуючі ресторанів і лише потім йшли маршали і адмірали.
Міжнародний день кухаря - свято досить молоде, воно було започатковане в 2004 році за ініціативою Всесвітньої асоціації кулінарних співтовариств. Сьогодні його відзначають в більш ніж 70 країнах світу.
Цікаві факти про професію кухаря
- Білий кухарський ковпак набув поширення в 18 столітті на прохання англійського короля Георга II. Це було зроблено, щоб волосся кухаря, бува, не потрапило в блюда. В наші дні вимога до його носіння закріплена в санітарних нормах багатьох країн світу.
- У Стародавньому Римі траплялися цілі повстання кухарів. Вони вимагали підпорядкування і контролю над цілими містами.
- Першим в історії олімпійським чемпіоном в 776 році до н. е. став кухар з Еліди на ім'я Кореб.
- Найбагатшим кухарем наших днів за версією журналу Forbes є британець Гордон Рамзі. Його статки оцінюються в 38 млн доларів. Рамзі не тільки володіє мережею ресторанів, але також робить кулінарні шоу, пише книги і створює телепередачі.
- В Англії в ресторані The Clink працюють кухарями близько 30 ув'язнених. Заклад обслуговує до 96 осіб на день.
- Існує багатовікову суперечку про те, хто кращі кухарі - французи чи італійці. Негласно вважається, що перші з них - кращі кондитери, іншим же немає рівних в приготуванні риби і морепродуктів.
- У ресторані японського міста Нагойя працює робот-кухар Fua-Men. Він не тільки миє посуд і нарізає овочі, але і здатний готувати основні страви.
- Кращими кухарями вважають чоловіків: температура їх рук на 2 градуси нижча, ніж у жінок. Через це в Японії жінок не допускають до приготування суші та десертів.
Раніше "Апостроф" розповідав про кухаря з Гватемали, який замість духовки, мікрохвильовки або дров'яної печі використовує Пакаю - один з найактивніших вулканів на планеті.