У п'ятницю, 26 січня, християни вшановують пам'ять аскета, церковного діяча та письменника святого Феодора Студита.
Про свято, народні прикмети та заборони розповідає "Апостроф".
Читайте також: Новий церковний календар на 2024 рік: дати найбільших свят
Феодор був сином збирача царських податей Фотіна, родич святого Романа Сладкопєвця. Здобув гарну освіту під керівництвом матері Феоктисти. Братом Феодора був Йосип Сповідник.
У 782 році під впливом свого дядька Платона все сімейство Феодора звернулося до чернечого життя і на базі свого маєтку у Вифінії організувало обитель Саккудіон. 22-х років від народження постригся він у цьому монастирі; його молода дружина Ганна також прийняла чернецтво. Феодор став "правою рукою" свого дядька. За основу було взято статут Василя Великого.
Серед сучасників Феодор мав величезний вплив; заповіт його щороку читався під час служби у Студійському монастирі. Для нащадків Феодор став головним вчителем аскетизму і апологетом іконопочитання.
Головною пам'яткою літературної діяльності Феодора, де найясніше позначилися його погляди життя, є проповіді. Вони були зібрані у двох "Катехизах" — Великому та Малому.
На Феодора у давнину заборонялося прибирати. Наші предки вірили, що це принесе проблеми з фінансами. Не можна також сваритися, лихословити та задивлятися у дзеркало.
У минулому цього дня готували страви з гороху. А ще ворожили на майбутню погоду. Для цього висипали в тарілку горох. Якщо він голосно котився - будуть морози.
Раніше ми розповідали, що Україна перейшла на новий церковний календар.
- Вас також може зацікавити:
Коли святкуватимуть Великдень у 2024 році: названо точну дату
Які прізвища в Україні мають "церковний слід": повний список
Археологи виявили біблійне місто Содом, за легендою знищене Божим гнівом