13 травня заснували футбольний клубу "Динамо" Київ, а також цього дня скоїв самогубство український письменник Микола Хвильовий та помер футболіст і тренер, багаторічний наставник "Динамо", збірних СРСР і України Валерій Лобановський.
"Апостроф" розповідає про події 13 травня в історії.
Читайте також: Чи будуть українці відпочивати на травневі свята: календар вихідних
Заснування "Динамо" Київ
Цього дня 1927 року зареєстрували статут Київського пролетарського спортивного товариства (ПСТ) "Динамо" Міжвідомчою комісією у справах громадських організацій та спілок Київського округу, у рамках якого заснували футбольну команду "Динамо" Київ. Цей рік відображено також в офіційних документах ФІФА та УЄФА.
Крім того, 13 травня 1934 року народився Юрій Морозов, який був головним тренером київського "Динамо" у 1983 році.
"Динамо" Київ
Смерть Лобановського
Цього дня вшановують пам’ять легендарного гравця та тренера київського "Динамо" Валерія Лобановського, який помер 2002 року. Під час календарної гри чемпіонату з "Металургом" у Запоріжжі йому стало погано. Чоловіка прооперували з діагнозом інсульт. Він помер 13 травня 2002 року о 20:35 у віці 63-х років, не приходячи до тями. Наступного дня з ним прийшли попрощатися понад 100 тисяч людей, у тому числі посадовці. Видатного футбольного тренера проводжали в останню путь оплесками.
Валерій Лобановський
Самогубство Хвильового
13 травня 1933 року у будинку "Слово" у Харкові застрелився український письменник, один із найвідоміших діячів "Розстріляного відродження" Микола Хвильовий, який також відомий своїм гаслом "Геть від Москви! Даєш Європу!".
З 1927 року за ним постійно стежили, репресії довкола посилювалися. 1933 року Хвильовий з Аркадієм Любченком на власні очі побачив наслідки Голодомору на Полтавщині, звідки повернувся у глибокій депресії. До того ж арештували його приятеля - письменника Михайла Ялового. Того ж року він наклав на себе руки, що стало "символом краху ідеології українського націонал-комунізму та кінця українського національного відродження 1920-1930-х років".
Микола Хвильовий
13 травня – інші значущі події
Також 13 травня в історії зареєстровано інші визначні події у різних куточках світу, які вплинули на різні аспекти суспільного життя. Серед них:
- 1918 — у США надрукували поштові марки із перевернутим зображенням літаків. Це стало колекційною рідкістю;
- 1927 — у Німеччині відбувся крах фінансового та економічного ринку, внаслідок чого настала перша в історії "чорна п'ятниця".
- 1958 — Алжирська війна: початок путчу в Алжирі, який завершився падінням Четвертої республіки у Франції та приходом до влади Шарля де Голля;
- 1991 — у Києві пройшов I Конгрес поляків, що живуть в Україні;
- 1992 — Верховна Рада України скасувала незалежність Криму;
- 1992 — космонавти від США перебували у відкритому космосі 8 годин 29 хвилин, що стало світовим рекордом. Також це було вперше в історії, коли у космос вийшли одночасно три космонавти;
- 2003 — Шаолінський монастир уперше сплатив податки. Монастир отримав гроші від однієї кінематографічної компанії за використання своєї торговельної марки. Це перший дохід монастиря після того, як настоятель почав захищати інтелектуальну власність;
- 2014 — проросійські бойовики під час боїв за Слов'янськ в Україні влаштували засідку на околицях села Маячка. Вони напали на колону 95-ї окремої аеромобільної бригади, внаслідок чого загинули сім українських десантників.
Хто народився цього дня
- 1849 рік — український письменник, прозаїк та драматург Панас Мирний;
- 1937 рік — американський письменник-фантаст польського походження Роджер Желязни;
- 1963 рік — український журналіст і громадський діяч Олександр Кривенко;
- 1972 рік — український актор Назар Стригун;
- 1975 рік — український хокеїст Олександр Матвійчук;
- 1979 рік — український футболіст В'ячеслав Шевчук;
- 1986 рік — британський актор, модель та музикант Роберт Паттінсон.
Раніше ми публікували церковний календар на 2024 рік.
- Вас може зацікавити:
Трійця 2024: дата свята і цікаві факти про нього
Весняний день святого Миколая: потужна молитва для захисту
Як правильно сказати українською “з прошедшим”: влучні відповідники