RU  UA  EN

Середа, 4 грудня
  • НБУ:USD 41.30
  • НБУ:EUR 43.35
НБУ:USD  41.30
Суспільство

Новини

4 грудня

Всі новини

Українців попередили про кілька ризиків і небезпек при споживанні сухофруктів

Український телеведучий Костянтин Грубич попередив українців про деякі ризики споживання сухофруктів, а також розповів декілька порад щодо вибору продукту, зберігання та споживання.

Про це він написав на своїй сторінці в соцмережі Facebook.

Грубич вказав: "Сухофрукти мають багатовікову історію використання. Їх споживали ще в давньому Єгипті, Месопотамії та Індії. Зберігання фруктів шляхом сушіння дозволяло людям мати доступ до їжі впродовж всього року, навіть у періоди важкої зими чи посухи".

Додає, що сушіння концентрує всі корисні властивості фруктів. Для прикладу описує сушений інжир, що містить у 5 разів більше кальцію та магнію, ніж свіжий: "Це робить його чудовим продуктом для зміцнення кісток і підтримки серцево-судинної системи".

Але також звернув увагу на деякі небезпеки та ризики, які варто враховувати при споживанні. Одним з моментів називає консерванти та гліцерин:

"Деякі виробники додають до сухофруктів консерванти та гліцерин, щоб подовжити термін зберігання і зберегти їх колір. Найпоширеніший консервант — це сульфіти. Наприклад, діоксид сірки, який може викликати алергічні реакції у чутливих людей, а також подразнювати дихальні шляхи. Тому важливо перевіряти етикетку на наявність цих хімічних речовин, особливо якщо ви маєте схильність до алергій. Тому, якщо на упаковці вказано, що сухофрукти без сульфітів, це хороший знак".

Також поділився секретом, як трохи полегшити негативний вплив сульфітів і гліцерину. Для цього радить замочити сухофрукти у воді:

"Висипаємо сухофрукти в чашку, заливаємо фільтрованої водою кімнатної температури і залишаємо на 1 годину. Діоксид сірки (SO2) розчиняється у воді з утворенням нестійкої сірчистої кислоти. Потім настояну рідину злийте, а сухофрукти промийте чистою воду".

Деякі сухофрукти обробляють спеціальним газом або димом задля знищення шкідників. Тут він наводить слова професорки, експертки з якості продуктів Олени Сидоренко:

"Звичайно, їх обробляють димом, газом спеціальним, сірчистим ангідридом, для того, щоб вони були недоступні для різних шкідників. Тому що, як ви розумієте, важко зберегти в промисловості, на складах, без того, щоб жуки, короїди чи міль, інші хробаки не пошкодили ці сухофрукти. Тому вдома ми можемо їх зберігати як завгодно, а в промислових масштабах є певні стандарти, які необхідно дотримуватись".

Деякі сухофрукти (зокрема ті, що продаються як "солодкі" або "диповані") можуть містити додатковий цукор або сиропи, що робить продукт значно калорійнішим і може підвищити рівень цукру в крові. Натомість ідеальним Грубич вважає сухофрукт, що має тільки один інгредієнт у списку складників: сам фрукт.

"Важливий момент — це колір і текстура сухофруктів. Якщо сухофрукти занадто яскраво забарвлені, особливо ті, що зазвичай мають натуральний матовий вигляд, це може свідчити про додавання барвників. Наприклад, курага або інжир повинні мати природний оранжевий або коричневий відтінок, а не кислотно-оранжевий", - пояснює він.

Олена Сидоренко радить попередньо ошпарити кип'яченою водою занадто яскраві та блискучі сухофрукти:

"Це значить, що вони зроблені спеціально, щоб споживач звернув на них увагу. Тому, якщо ви купуєте такі сухофрукти, добре, але їх треба попередньо ошпарити, як мінімум, кип'яченою водою, для того, щоб зменшити шкідливий вплив речовин, які оброблені. Можна навіть проварити, а потім використовувати".

У разі виявлення плісняви на сухофруктах, вживати їх не можна, оскільки це може викликати отруєння або розлади травлення. Також рекомендують ретельно чистити зуби після споживання продуктів, що приклеюватися до зубів та можуть спричиняти накопиченню цукрів на зубній емалі.

"Якщо ви прихильник лише українських сухофруктів – традиційних сушених яблук, груш чи слив, то я раджу вам зберігати сушку у герметичній тарі в сухих прохолодних приміщеннях. Періодично стежте, щоб у ній не заводилася міль чи інші шкідники. Якщо не вгледіли — не біда. Повторно підсушіть продукт у електросушарці при температурі 60-65 °С чи в духовці, охолодіть, запакуйте і надалі стежте пильніше… Якщо вони пахнуть кисло або мають неприродні запахи, це може вказувати на те, що продукт був неправильно зберігали або він пошкоджений", - радить Костянтин Грубич.

Нагадаємо, раніше журналіст та телеведучий Костянтин Грубич звільнився з Київського національного університету культури і мистецтв, який керує народний артист України Михайло Поплавський.