У вівторок, 15 липня, в Україні відзначатимуть день князя Володимира і День хрещення Київської Русі, адже саме князь Володимир Великий посвятив Русь.
"Апостроф" розповідає про історію свята та традиції святкування.
У 2025 році відзначається 1037-ма річниця Хрещення Київської Русі. Історично вважається, що князь Володимир прийняв хрещення та повернувся до Києва 28 липня 988 року, хоча точну дату самого хрещення встановити не вдалося.
Відомо, що князь Володимир був язичником, у нього був свій гарем. Але коли він вирішив одружитися з візантійською царівною Анною, то Константинополь поставив князю умову - прийняти християнство. Володимир охрестився в Херсонесі й отримав при хрещенні ім'я Василь. Разом з ним охрестилися також його сини, дружина і всі дружини князя, від яких він відмовився заради царівни Анни.
У 988 році князь Володимир і Анна приїхали до Києва. Тоді ж у водах Дніпра і відбулося історичне Хрещення Русі, що стало доленосним для всієї країни. Князь заклав будівництво перших православних храмів, він же побудував і Десятинну церкву, куди переніс мощі своєї бабусі Ольги, а пізніше поховав і дружину. За часів правління Володимира в Києві побудували храм Софії та кафедральний собор Пресвятої Богородиці.
Хрещення Русі стало важливою подією, яка визначила подальший розвиток держави та її культури. Це стало головним досягненням під час правління Володимира Великого. Великий князь приніс християнську віру на наші землі і заснував Київську митрополію, яка підпорядковувалася Константинополю. Це дало значний поштовх розвитку освіти і встановленню традицій цивілізованого світу того часу в Київській Русі.
В сучасній Україні День хрещення Київської Русі офіційно запроваджений указом президента 25 липня 2008 року. В цей день також вшановують пам'ять святого рівноапостольного князя Володимира, а з 2023 року 15 липня також відзначаємо і день Української державності.
15 липня віряни відвідують богослужіння в храмах, де моляться святому Володимиру, люди підносять молитви за зміцнення віри, просять у Бога миру, захисту від ворогів, допомоги в непростих життєвих ситуаціях і духовної підтримки. Особливо моляться про зцілення від хвороб, зокрема очних: за переказами, Володимир перед хрещенням майже втратив зір, але після прийняття християнства прозрів. Святого вважають покровителем усіх, хто носить ім’я Володимир.
У народному календарі цей день відомий під іменами Володимира та Улити — на честь християнської мучениці Улити. Жінки вважали її своєю заступницею, тому 15 липня господиням дозволялося більше відпочивати, відкласти хатні турботи й присвятити час собі.
З давніх-давен існують прикмети, пов’язані з цим днем. Зранку варто натщесерце випити освяченої води та окропити нею оселю — це, за віруваннями, захищає дім від зла і лихих людей. Також вважається, що 15 липня — сприятливий день для ухвалення важливих рішень, відмови від шкідливих звичок і очищення думок. Можна загадувати бажання — навіть найсміливіші, адже саме сьогодні вони мають всі шанси здійснитися.
Раніше "Апостроф" розповідав, яке свято відзначають 19 липня і що треба зробити в цей день.