Про перші проблеми і порушення на Чорнобильській атомній електростанції було відомо ще під час її будівництва в 1970-их роках.
Про це розповів директор галузевого державного архіву СБУ Андрій Когут, передає "Радіо Свобода".
За його словами, перший документ про порушення норм при будівництві ЧАЕС датується 1973 роком.
"Розуміння того, що це відбувалося ще до 1986 року, є надзвичайно важливим, тому що ці документи показують, що Чорнобильська катастрофа не була випадковою. Ми можемо говорити про те, що ця аварія була, на жаль, запрограмована ще задовго до 1986-го, бо ставлення комуністичного режиму, який ухвалював рішення про будівництво ЧАЕС, до її спорудження і те, яким чином відбувалося будівництво, призвели до того, що фактично неможливо було уникнути цієї аварії", - стверджує Когут.
Йдеться про безліч порушень, через які багато в чому і сталася трагедія 1986 року.
"До 1986 року була ціла низка несправностей і порушень на ЧАЕС. Те, що відображено у цих доповідних, пояснює, чому в 1986 році перекриття не витримало. Перш за все йдеться про проблеми з самою конструкцією. Виявилось, що бетон був неналежної якості, не такої марки, як було потрібно. До того ж він заливався не так, як це передбачали технічні норми, були тріщини й прогалини між різними блоками. Тобто ось це нехлюйство спричинило те, що перекриття не витримало і завалилося всередину", - відзначає директор архіву СБУ.
Нагадаємо, докладніше про Чорнобильську катастрофу читайте в матеріалі "Апострофа": Чорнобиль: чим небезпечна зона через 32 роки після катастрофи.