В Україну з Німеччини повернули грамоту Петра Першого, оздоблену золотом, сріблом і печаткою, яка свідчить про прагнення українського народу ще у 18 столітті відділитися від Московського патріархату.
Про це написав міністр культури України Євген Нищук.
"Тим часом, сьогодні вночі відбулась надзвичайна подія - з Німеччини до України прибув унікальна культурна цінність - історичний документ - Грамота Петра І", - написав міністр.
Артефакт, датований 1708 роком, був втрачений в час Другої Світової війни, а з кінця 50-х знаходився у бібліотеці Інституту східно-європейської історії та краєзнавства Університету Тюбінгену (Федеральна земля Баден-Вюртемберг).
"Це справді надзвичайно цікавий рукописний пергамент, розміром 80 на
Грамота свідчить про давнє прагнення України створити незалежну церкву.
"На початку 18 століття побоювання Москви щодо повернення Київської метрополії до Константинополя були на часі і очевидно прецеденти відповідних контактів були і тому в грамоті вирішили прописати, що Кроковський зобов’язується більше не звертатися до Константинополя", - розповіла історик Наталія Сінкевич.
Грамотою підтверджувався статус київської митрополії як "першоначальної" серед усіх, що належать Московському патріархатові. У такий спосіб за Києвом визнавалася його першочергова роль у процесі християнізації Русі. У грамоті підкреслювалося перебування київського митрополита під владою московського патріарха. Заборона звертатися до вселенського (константинопольського) патріарха у самому документі, як і під час присяги, свідчила про те, що в Москві доволі сильними були побоювання щодо повернення Київської митрополії під владу Константинополя.
Як повідомляв "Апостроф", український Монетний двір викарбував монети, які присвячені наданню Томосу про автокефалію Православній церкви України.