Вулканічна активність в пізньому крейдяному періоді викликала поступове глобальне підвищення температури, але не стала причиною масового вимирання динозаврів.
До таких висновків прийшли палеокліматологи Єльського університету (США).
Існує версія, що причиною масового вимирання видів, в тому числі динозаврів, став не тільки величезний астероїд, що врізався в Землю 66 мільйонів років тому, але і масові виверження вулканів в регіоні Деканське Трапп (зараз це територія Індії).
Дослідники Єльського університету спробували встановити точний час масштабних викидів вулканічного газу. Після порівняння глобального зміна температури і даних аналізу ізотопів вуглецю з морських скам'янілостей з моделями кліматичного ефекту, виявилося, що більша частина вуглекислого газу потрапила в атмосферу задовго до удару метеорита.
Вулканічна активність в пізньому крейдяному періоді викликала поступове глобальне підвищення температури приблизно на два градуси і привела до міграції видів до Північного і Південного полюсів. Однак, на думку вчених, динозаври повернулися задовго до зіткнення з астероїдом, який і став головною причиною масового вимирання - зникнення 75 відсотків живого світу.
Зразки грунту, взятого з найдавнішого кратера Чиксулуб на півострові Юкатан, свідчать, що астероїд діаметром в десять кілометрів, що влетів в атмосферу Землі на швидкості майже 25 кілометрів в секунду, міг створити вибух такої потужності, з якою не порівняється світовий запас ядерної зброї.
Як повідомляв "Апостроф", вчені виявили в запасниках музею в штаті Вісконсін, США, серед скам'янілостей, найдавніший вид з павукоподібних - скорпіона віком 430 млн років.