Попередники стародавніх майя 4 тисячі років тому змінили ландшафт центральноамериканського півострова Юкатан і вирили земляні канали, в яких рибалили на сомів та іншу прісноводну рибу.
Дослідження вчених опублікували в Science Advances.
Команда вчених зробила аерофотознімки, за допомогою яких ідентифікувала характерну модель зигзагоподібних лінійних каналів, що пролягають через заболочені території, а згодом провела розкопки в заповіднику дикої природи в Белізі. Вчені дійшли висновку, що стародавні рибні канали, поєднані зі ставками, використовувалися для каналізації та вилову прісноводних видів - сомів та інших видів.
"Поблизу каналів ми знайшли наконечники, які попередники майя могли прив’язувати до палиць і метати як списи для ловлі риби", - сказала співавторка дослідження Марієка Брауер Бург з Університету Вермонта.
Мережа каналів була побудована ще 4000 років тому напівкочовими людьми на прибережній рівнині Юкатану. Згідно з дослідженням, канали використовувалися приблизно 1000 років або довше, в тому числі в період «формування», коли майя почали осідати в постійних фермерських селах і почала виникати самобутня культура.
Згодом під час розквіту цивілізації майя люди в цьому регіоні будували храми, дороги, піраміди та інші пам’ятники. Вони також розробили складні системи письма, математики та астрономії.
Про цю епоху науковці знають набагато більше, тому що є багато значущих археологічних пам’яток. Нове дослідження про попередників майя показує зв'язок між ранніми людьми на ландшафті та пізнішою появою культури майя. Ці стародавні канали для вилову риби, можливо, зіграли певну роль у допомозі пізнішим пірамідам майя піднятися над тропічними лісами Юкатану.
На практичному рівні канали для вилову риби допомогли першим людям у регіоні урізноманітнити свій раціон і прогодувати зростаюче населення, поклавши основу для пізніших культурних вершин.
Як повідомляв "Апостроф", вчені за допомогою сучасної технології лідара виявили в Мексиці втрачене місто майя.